Volby Home English

Zákon o eutanazii prošel úspěšně lucemburským parlamentem

18. 12. 2008 - čtk

čtk// Lucemburk - Lucemburský parlament dnes schválil návrh zákona, který v zemi umožní legalizovat eutanazii. Ze šedesátičlenné Poslanecké sněmovny se podle agentura DPA pro návrh vyslovilo 31 poslanců, 26 bylo proti a tři se zdrželi hlasování. K odmítnutí zákona, s nímž nesouhlasí ani lucemburský velkovévoda, dnes Lucembursko vyzval papež.

Přijatá právní norma má umožnit takzvanou asistovanou smrt za přísně stanovených podmínek, kdy k případu musejí především zaujmout odborné stanovisko nejméně dva lékaři.

Dnešní rozhodnutí parlamentu ale není konečné. V únoru stejný zákon vrátila do Poslanecké sněmovny zpátky k prvnímu čtení s mnoha připomínkami Státní rada, která je poradním orgánem panovníka, zejména pro otázky legislativní a správní. Ta má nyní rozhodnout, zda bude nutné i druhé čtení.

Proti jakékoliv formě eutanazie se opětovně vyslovil papež Benedikt XVI. "Odpovědní politici musí pamatovat na to, že rozhodnutí vzít člověku život je vždy morálně špatné a nikdy nemůže být v souladu s právem," prohlásil papež. Předseda lucemburské vlády Jean-Claude Juncker ale vzápětí kritiku Vatikánu odmítl a označil ji za vměšování.

Jednání o uzákonění eutanazie se v Lucembursku neobešlo bez velkých problémů. Země je konstituční monarchií a její formální vládce velkovévoda Jindřich počátkem tohoto měsíce oznámil, že zákon nepodepíše, a norma by tedy nemohla nabýt platnosti. Minulý týden ale parlament pravomoci panovníka omezil. Úprava ústavy ustanoví, že velkovévoda už nebude zákony přijaté parlamentem "schvalovat", nýbrž jen "vyhlašovat".

Eutanazie na přání nemocného je zatím povolena pouze v Nizozemsku a v Belgii, tolerují ji v americkém Oregonu, v Kolumbii a ve Švýcarsku. Ve Švýcarsku mohou asistovanou sebevraždu podstoupit také cizinci.

Legalizaci "důstojné smrti" se snaží prosadit její stoupenci i v České republice. Novou verzi návrhu zákona o eutanazii chce v lednu představit strana Liberálové.CZ (dříve Liberální reformní strana). Její předcházející pokus prosadit normu o asistované smrti nevyšel, když ji Senát odmítl. Podle kritiků, většinou lékařů, by předloha legalizovala vědomé zabíjení, aniž by řešila hrozbu zneužívání.