Volby Home English

Liberálové oznámili kandidaturu

12. 1. 2009 - LIB


Denik.cz - Z domova
Z druhého břehu útočí Liberálové.cz
Pravý politický opak vyznává strana Liberálové.cz, která navazuje na Liberální reformní stranu (LiRA). Jak včera řekl její předseda Pavel Weiss, jejich cílem je ustavení Spojených států evropských, zrušení současné dotační zemědělské politiky EU a efektivní boj s korupcí. Vyzývají například k odstoupení ministrů Aleše Řebíčka či Petra Gandaloviče.

Liberály podpořil i bývalý ministr pro privatizaci Tomáš Ježek a exsenátor Edvard Outrata.

________________________________________

iDnes.cz// O křesla v europarlamentu budou bojovat i proevropští Liberálové.cz
Po Straně svobodných občanů se hlásí na svět strana další - proevropští Liberálové.cz. Voliče chtějí k letošním volbám do Evropského parlamentu přilákat na myšlenku vytvořit Spojené státy evropské.

"Cítíme, že je tu dlouhodobě velké množství liberálně smýšlejících voličů, kteří nemají zastání," uvedl předseda strany Pavel Weiss. Podle něj Liberálové.cz představují "novou generaci" politiků, kteří se hlásí k evropské integraci a nejsou zatíženi korupčními skandály z minulosti.

Strana má zatím deset členů, upřesnil její předseda. Cílem LIB je uspět ve volbách do Evropského parlamentu. Po příštích českých parlamentních volbách by se pak ráda dostala do Sněmovny a případně také jako menší koaliční strana do nové vlády. Uvedla to na svých webových stránkách. Podle plánu by se parlamentní volby měly konat příští rok.

Program pro evropské volby i kandidáty chtějí Liberálové.cz představit 3. února. Zatím je tajemník strany Milan Hamerský, který stál v minulosti v čele LiRA, nechtěl přiblížit. Hamerský spolu s Weissem kandidovali do europarlamentu neúspěšně již před čtyřmi lety.

Veřejnosti se dnes představuje také nová euroskeptická strana - Strana svobodných občanů (SSO). Ve volbách do Evropského parlamentu se chce údajně ideově hlásit k hnutí Libertas irského odpůrce lisabonské smlouvy Declana Ganleyho. V řadách nového uskupení jsou lidé z okruhu prezidenta Václava Klause.

________________________________

čt24.cz // Liberálové.cz chtějí lákat voliče na Spojené státy evropské
Praha - Vedení nové proevropské liberální strany Liberálové.cz (LIB) dnes v Praze představilo svůj program pro nadcházející volby do Evropského parlamentu. Především mladé voliče chtějí nalákat na myšlenku vytvořit Spojené státy evropské.

kompasCílem LIB je uspět ve volbách do Evropského parlamentu. Po příštích českých parlamentních volbách by se pak ráda dostala do sněmovny a případně také jako menší koaliční strana do nové vlády.

"Cítíme, že je tu dlouhodobě velké množství liberálně smýšlejících voličů, kteří nemají zastání," uvedl předseda strany Pavel Weiss. Podle něj Liberálové.cz představují "novou generaci" politiků, kteří se hlásí k evropské integraci a nejsou zatíženi korupčními skandály z minulosti. Na dnešní představení strany přišli Weisse podpořit ekonom Tomáš Ježek a bývalý místopředseda Senátu Eduard Outrata.

Spojené státy evropské mají podle strany nahradit současnou podobu EU. Nový federální stát by měl jasně rozdělené pravomoce po vzoru systému, který funguje například ve Švýcarsku. Další prioritou strany je zrušení zemědělské politiky EU, tím i snížení cen potravin. V domácí politice chtějí Liberálové.cz bojovat s korupcí a zavést většinový volební systém po vzoru Francie.

Nová strana má zatím deset členů. Oficiálně vznikla 16. prosince, volební kampaň i kandidáty do Evropského parlamentu zahájí 3. února. Ve stejný den chce předložit i návrh Ústavního zákonu o referendu k Lisabonské smlouvě.

_________________________

čtk// Liberálové.cz chtějí lákat voliče na Spojené státy evropské
Praha - Na myšlenku vytvořit Spojené státy evropské chce voliče v letošních volbách do Evropského parlamentu přilákat nová proevropská liberální strana Liberálové.cz (LIB). Její program v Praze představilo její vedení. Liberálové.cz navazují na Liberální reformní stranu (LiRA), která loni v listopadu po neúspěchu v podzimních krajských a senátních volbách ukončila činnost.

"Cítíme, že je tu dlouhodobě velké množství liberálně smýšlejících voličů, kteří nemají zastání," uvedl předseda strany Pavel Weiss. Podle něj Liberálové.cz představují "novou generaci" politiků, kteří se hlásí k evropské integraci a nejsou zatíženi korupčními skandály z minulosti.

Strana má zatím deset členů, upřesnil její předseda. Podle něj ale LIB bude spolupracovat i se známými tvářemi. Mezi ně patří například ekonom Tomáš Ježek, který spoluzakládal Občanskou demokratickou alianci (ODA) a byl ministrem privatizace v první polistopadové vládě. Ježek dnes novinářům řekl, že ještě neví, jak přesně bude novou stranu podporovat. Ve volbách do Evropského parlamentu za ni kandidovat nehodlá. K příznivcům LIB by podle jejího vedení měl patřit i bývalý senátor LiRA Jiří Zlatuška.

Cílem LIB je uspět ve volbách do europarlamentu. Po příštích českých parlamentních volbách by se pak ráda dostala do sněmovny a případně také jako menší koaliční strana do nové vlády. Uvedla to na svých webových stránkách. Podle plánu by se parlamentní volby měly konat příští rok.

Program pro evropské volby i kandidáty chtějí Liberálové.cz představit 3. února. Zatím je tajemník strany Milan Hamerský, který stál v minulosti v čele LiRA, nechtěl přiblížit. Hamerský spolu s Weissem kandidovali do europarlamentu neúspěšně již před pěti lety v Unii liberálních demokratů, která zastřešovala US-DEU, Cestu změny, ODA a LiRA. Celkem získala 1,69 procenta hlasů.

V letošních evropských volbách chtějí Liberálové.cz oslovit voliče tím, že jim nabídnou prosazování hlubší evropské integrace. Mluví o federaci podle švýcarského vzoru. "Na rozdíl od eurocyniků a eurozbabělců nabízíme jiný přístup," řekl Hamerský, který se označil za eurooptimistu. Lisabonská smlouva, která má upravit fungování rozšířené EU, je podle něj "kompromis na samé hranici únosnosti". Vedení strany míní, že by o přijetí dokumentu měli rozhodnout lidé v referendu.

Do evropských voleb jde LIB také s návrhem zrušit společnou zemědělskou politiku. Podle vedení strany deformuje trh a zdražuje potraviny.
Na domácí politické scéně chtějí Liberálové.cz skončit s korupcí. Za její "symboly" označili nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou a ministry Aleše Řebíčka, Petra Gandaloviče a Jiřího Čunka, které vyzvali k odstoupení. Čunek dnes pár hodin před výzvou oznámil, že se rozhodl z vlády odejít.
Dalším bodem programu LIB je návrh změny volebního systému.

Veřejnosti se dnes představila také nová euroskeptická strana - Strana svobodných občanů (SSO). V evropských volbách chce spolupracovat s hnutím Libertas irského odpůrce lisabonské smlouvy Declana Ganleyho. V řadách nového uskupení jsou lidé z okruhu prezidenta Václava Klause.