Volby Home English

Odmítáme eurozbabělce z ODS

15. 1. 2009 - lidovky

On-line chat o straně Liberálové.CZ
O přízeň voličů v červnových volbách do Evropského parlamentu se chce utkat i nová strana Liberálové.cz. Ti, na rozdíl od Machovy euroskeptické strany, chtějí voličům nabídnout ještě větší integraci. Počítají s „proevropským programem zaměřeným na mladší generaci“. Otázky pokládejte 15. ledna od 13:00 předsedovi nové proevropské strany Liberalove.cz Pavlu Weissovi
-zde-

____________________________________

OTÁZKA (Zirk.) Pane Předsedo , v čem je program vaší strany zaměřený na mladší generaci - konkretizujte blíže a jaký nejvyšší věk bude tento program splňovat? Proč se domníváte, že starší generace není pro vaší stranu přínosem? ? Domníváte se že Liberální strany v jiných zemích nemají zájem o tzv. dříve narozené nebo se domníváte že váš program nemohou chápat a podpořit ti dříve narození, kteří zde žili za předchozího režimu? Tudíž si ty důchodce musíte nejdříve vyprodukovat?

ODPOVĚĎ (15.01.2009 13:01)
PW: Dobrý den! Děkuji Vám a také ostatním čtenářům za zajímavé dotazy. Liberálové.CZ jsou novou politickou stranou nabízející proevropsky smýšlející alternativu zavedeným, zkostnatělým a zkorumpovaným politickým stranám na české scéně. Jsme mladou politickou generací českých Evropanů nespojenou s korupčními aférami. Oslovujeme především aktivní liberální voliče, mladé myšlením, nikoli pouze věkem, kteří nemají adekvátní zastoupení v českém ani evropském parlamentu. Nejsme tedy omezeni žádnou věkovou hranicí a také se nedomníváme, že starší generace není přínosem. Vážíme si podpory všech lidí, kterým jde o slušný stát, tedy stát svobodný, solidární a spravedlivý.

OTÁZKA (Zirk.) Pane předsedo domníváte se že Lisabonská smlouva je to pravé co ČR potřebuje a co potřebuje EU, nebo je to jen v zájmu velkých států EU -zakladatelů EU ?

ODPOVĚĎ (15.01.2009 13:10)
PW: Domníváme se dokonce, že Lisabonská smlouva je příliš málo. Současní bruselští úředníci řeší názvy sýrů, společnou a bezpečnou energetickou politiku ale nemáme a naši mocenští konkurenti (Rusko, Čína) dokáží naší nejdenoty využít proti nám. Chceme proto hlubší integraci EU formou vytvoření Spojených států evropských, ve kterých je moc rozdělena mezi Brusel, členské státy, regiony a obce v rovině jedné a mezi Radu, Komisi, Parlament a Soudní dvůr na straně druhé. Pouze takové rozdělení pravomocí umožňuje vzájemnou kontrolu a posílení jednotlivých prvků Unie. Vyžaduje to ovšem odvážné politiky schopné překročit propast národních egoismů. Fungující federace (Švýcarsko, USA) ukazují optimální fungování takového uspořádání.

OTÁZKA (Tom546) Ve svém programu máte vznik USE, zajímalo by mě, jak byste si takovou federaci blíže představovali. Jakým způsobem by byla členěna, jaký by byl úřední jazyk, kdo by stál v čele, byl by zde parlamentní, nebo prezidentský systém? Dále by mě zajímalo jakou rychlostí byste chtěli toto přebudování uskutečnit, a jestli si nemyslíte, že vzhledem k silným kořenům nacionalismu v jednotlivých evropských státech je tahle myšlenka spíše utopii.

ODPOVĚĎ (15.01.2009 13:13)
PW: Odpověď viz výše. Doplním jen, že úřední jazyky samozřejmě zachovejme jako jazyky jednotlivých evropských národů, maximálně bychom ale měli hovořit cizími jazyky (zejména anglicky), abychom se jako správní Evropané dokázali domluvit. Co se týče rychlosti budouvání Spojených států evropských, říkám okamžitě.

OTÁZKA (karel vencl) Vážený pane předsedo, jaký je poměr Liberálů.cz k nedávno založené straně Petra Macha? Uvažujete o spolupráci?
ODPOVĚĎ (15.01.2009 13:18)
PW: Jednoznačně se profilujeme jako proevropská strana podporující integraci. Omítáme eurozbabělce z ODS, kteří nejprve smlouvu dojednají a podepíší a následně říkají, že je kdosi tajemný a zlý nutí tento závazek ratifikovat a snaží se celou věc sabotovat (třeba i založením nové strany), čímž jednoznačně poškuzují naše mezinárodní postavení důvěryhodného a zodpovědného partnera. Je to typické české švejkovství, nám škodí ze všeho nejvíce.

OTÁZKA (kim) Není absurdní v době nebývalého rozmachu levice (viz krajské volby) vystoupit s nabídkou strany, která je víceméně pravicová?
ODPOVĚĎ (15.01.2009 13:25)
PW: Krajské volby nebyly rozmachem levice, ale potvrzením duopolu populistických stran, které si prostě vyměnili role a v řadě případů se, jako již mnohokrát v minulosti, bez problémů dohodli na spolupráci (rozumějte rozdělení pašaliků), přičemž si povšimněte, jak lehce se pánové z ODS vzdali svých postojů výměnou za lukrativní posty. Téměř 20 procent občanů této země dlouhodobě postrádá vlivnou liberální stranu s proevropským progamem, která se netopí ve vlastních problémech a mocenských hrách a zajímá se o skutečné potřeby lidí.

OTÁZKA (Petr) V čem se Vaše strana liší od nedávno vzniklé pro-evropské EDS (Evropská demokratická strana) paní europoslankyně Jany Hybáškové? Budete s nimi spolupracovat? Pro případ, že byste o této straně nic nevěděl, podívejte se na toto video: http://www.webvize.cz/play.php?vid=427
ODPOVĚĎ (15.01.2009 13:33)
PW: Tato poslankyně proslula v minulosti spíše konflitními a průšvihovými postoji, ať už jako velvyslankyně (vyjadřovat se proti své vládě, která reprezentuje zahračnicní politiku země, si přeci žádný diplomat nemůže dovolit, i kdyby měl sebevětší pravdu!) nebo okamžitou roztržkou se svým kolegou, díky kterému byla vůbec zvolena. Pamatuji si její výrok o tom, že bude členkou pouze té strany, jejímž předsedou bude Jan Kasl. Nemyslím si, že by někdo měl poslancem Evropského parlamentu pouze proto, že má rád Izrael. Jak jsem již napsal, jsme jednozněčně liberální strana podporující evropskou integraci.

OTÁZKA (daemon) dobrý den. jaký odhadujete výsledek vaší strany ve volbách do evropského parlamentu? děkuji.
ODPOVĚĎ (15.01.2009 13:36)
PW: V minulých evropských volbách v roce 2004 volilo 31 procent občanů jiné strany, než ty zastoupené ve Sněmovně. Lidé dobře znají protievropské postoje ODS a extremismus jiných stran, téměř 20 procent jich postárá věrohodnou liberální alternativu. Proto takovou stranu nabízíme všem lidem, kterým leží na srdci osud Evropy, jejíž jsme součástí a kterou musíme (spolu)řídit a ovlivňovat.

OTÁZKA (kristian20xl)
Je mi 20 let, absolvoval jsem odborné učiliště obor truhlář a nyní si otevírám soukromou dílnu. Proč bych měl v příštích volbách hlasovat zrovna pro vás?
ODPOVĚĎ (15.01.2009 13:45)
PW: Jednoznačně vám držíme palce a přejeme hodně úspěchů ve vašem podnikání. Myslím, že jste typický liberálně smýšlející člověk. Nebojíte se nést svou kůži na trh a vystavit se konkurenci a zároveň na sebe berete odpovědnost, že se uživíte. Liberálové.CZ prosazují férovou konkurenci ve všech odvětvích ekonomiky a dobré prostředí podporující podnikání. S tím souvisí odstranění přebujelé byrokracie (sám víte, kolik úřadů musíte oběhat než vůbec začnete podnikat) a možnost jednoduše získat peníze na rozvoj své firmy z evropských fondů. Chceme, aby úřady poskytovaly servis občanům, tedy skutečnou službu, a ve všem lidem pomáhali. Za to jsou přece placení z našich daní. Já sám jsem se jako asistent senátora Edvarda Outraty snažil v jeho obvodní kanceláři důsledně pomáhat lidem s řešení jejich problémů a musím říci, že řadu lidí, a také úředníků, to přímo šokovalo. Dnes se mohu při cestách Prahou podívat na výsledky své práce - nové chodníky, dopravní značení atd.

OTÁZKA (Petr Janecek, Zlin)
Nase hnuti Nezavislych starostu pro kraj (NSK) chce v cele se senatorem Stetinou kandidovat do EP a integrovat vsechny komunalni a krajske particky "nezavislych", havlovcu, male strany. Myslite, ze je mozna spoluprace? Podporuji nas i dalsi senatori zvoleni za ruzne strany.
ODPOVĚĎ (15.01.2009 13:50)
PW: Nebráníme se spolupráci se žádnou proevropskou demokratickou stranou, se kterou se shodneme na klíčových bodech politického programu. Pana senátora Štětiny, kterého mám tu čest osobně znát, si velmi vážím jako slušného s férového člověka. Nejsem si ale jist, že stačí spojit všechny zastupitele malých obcí bez konkrétního cíle.

OTÁZKA (black)
Jaké osobnosti Vás prezentují v ČR jaké Vás budou prezentovat ve volbách do Evropského parlamentu.Můžete sdělit celé vrcholové vedení Vaší strany_.Kdo Vás financuje?Kde máte kancelář pro zájemce z Opava do Vaší strany .Kde lze získat tištěný program Vaší strany.Díky za odpovědi
ODPOVĚĎ (15.01.2009 13:55)
PW: Dlouhodobě spolupracujeme s významnými osobnostmi politického života jakými jsou například ekonom Tomáš Ježek, bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška nebo bývalý místopředseda Senátu Edvard Outrata. Kandidátku do Evropského parlamentu představíme v únoru, jména našich kandidátů zůstávají, vzhledem k pokračujícím jednáním, neveřejná. Podrobné informace o naší straně najdete na webu www.Liberalove.CZ.

OTÁZKA (gogolak) Nechápu váš záměr založit novou pravicovou stranu. Tahle země je odjakživa výrazně levicová, máme tu dvě silné levicové strany (ČSSD a KSČM), středové lidovce, ale jen jednu pravicovou partaj (ODS), kterou v parlamentu vždy doplní nějaká pidistranička, co se tváří pravicově a pak je klidně ochotna upsat se ďáblu a skočit do náruče ČSSD. Není lepší pokusit se sjednotit pravici v jedno silné uskupení, kde by byl prostor pro všechny proudy od křesťanských demokratů, přes liberály, až po konzervativce, a dosáhnout změny volebního systému na většinový?
ODPOVĚĎ (15.01.2009 14:05)
PW: V této zemi funguje duopol hegemonních stra, kterým sekundují jejich satelity. Vrcholná politická scéna se topí ve vlastních problémech, ministři (Gandalovič) kupují černé duše, vše se točí kolem postů a poslaneckých benefitů. ODS dlouhá léta nedělá žádnou pravicovou politiku (co je na regulaci pravicového?), reformy nedotahuje do konce, je to oportunní a populistická strana. Lidovci, úžasně zastupovaní Čunkem, jsou pod hranicí volitelnosti. Vlády jsou stále závislé na tom, jak se který poslanec vyspí, to je naprosto nepřijatelné. Navrhujeme proto francouzský model volebního systému, který umožňuje ve druhém kole volit budoucí vládní koalici a především klade důraz na dohody jednotlivých stran/bloků mezi koly voleb. Vážení čtenáři, čas vyhrazený pro tento rozhovor se již nachýlil. Děkuji ještě jednou vám všem za zaslání zajímavých dotazů. Více odpovědí naleznete na našïch stránkách www.Liberalove.CZ. S úctou Pavel Weiss.