Volby Home English

čro: Nové ryby v českém rybníce

15. 1. 2009 - čro

celý text najdete na -zde-

Po prosincovém kongresu ODS, kdy se strana zapouzdřila ve svých neúspěších a "potrestala" viníky podzimní volební prohry jejich znovuzvolením do vedení strany, bylo čím dál víc zjevné, že se politické spektrum záhy rozšíří. ODS uvolnila některá témata, a to jak ve vnitropolitické, tak zahraničněpolitické dimenzi:

a) ....přestala být pro pravicový elektorát zárukou, že se na domácí scéně někdo vážně zabývá tématy jako je malý efektivní stát, minimum direktiv v ekonomické o správní agendě, maximální uvolnění trhu a s tím související efektivní daňová reforma.

b) ....vztah k evropské federalizaci, reprezentované Lisabonskou smlouvou. Připomeňme, že ODS ještě před dvěma lety usnesením svého kongresu zavázala své zákonodárce a vrcholné politiky zabraňovat dalšímu přenosu kompetencí z národní na bruselskou úroveň. Prosincový kongres toto veto odmávl a v podstatě dal zelenou Topolánkovi a jeho vládě k uskutečňování eurokonformní politiky.

.............

Čím víc se bude ODS vzdalovat původním dimenzím strany, tím větší šanci má nějaké reformní křídlo. A podle toho také lze pak hádat, jaké perspektivy leží před Machovou Stranou svobodného občana.

Druhá strana, která se ohlásila v tomto týdnu, nese název Liberálové.cz. Stojí za ní známé tváře - Milan Hamerský a Pavel Weiss. Oba dva jsme vídali v uskupení LiRa, které se pohybuje již delší čas v nevolitelném poli a jedinou jeho výraznější akcí byla akvizice senátora Jiřího Zlatušky. Po skončení jeho mandátu spadla LiRa opět do neparlamentních vod.
Nyní stejní lidé přicházejí s podobným názvem a zřejmě stejným cílem: uspět a konečně se dostat do vysoké politiky. Na vlajku si dávají opět Jiřího Zlatušku a také ekonoma Tomáše Ježka, známého především jako dlouholetého oponenta Václava Klause. Tím dávají Liberálové.cz jasně najevo, kde stojí: proti konzervativním koncepcím původní ODS, proti Klausovi - a pro další evropskou integraci - včetně souhlasu s Lisabonskou smlouvou. Hamerský dokonce užívá v té souvislosti zajímavý slovník.

Doslova říká: "Na rozdíl od eurocyniků a eurozbabělců nabízíme jiný přístup," a koho tím má na mysli, nemusíme dlouze hádat. Samozřejmě Klause, Macha, Ganleyho a hnutí Libertas, zkrátka každého, kdo projevuje jiný než eurokonformní postoj. Liberálové.cz tak odstartovali velmi útočně, a tuto agresivitu nasměrovali i na domácí scénu: hned na první tiskovce vynesli požadavek odvolání řady veřejných činitelů - nejvyšší státní zástupkyně Vesecké, ministra Gandaloviče a dalších.

Liberálové.cz tak připomínají ranou Unii svobody, která se také profilovala jako strana Mirků Dušínů, s nimiž přichází do české politiky zákon.

Uvidíme, zda jedna nebo druhá strana osloví voliče a obecně veřejnost. Mají na to jen pár měsíců, první zkouškou ohněm budou volby do Evropského parlamentu. Ty ale prověří - možná víc než koho jiného - samotnou ODS. Ačkoli se jedná o volby do orgánu stojícího mimo domácí politiku, mohou domácí politikou hodně zahýbat.