Volby Home English

čtk: Křeslo v europarlamentu láká i nové vznikající strany

21. 1. 2009 - čtk

vydáno: 21.01.2009, 11:26 | aktualizace: 21.01.2009 11:32
Most Czech MEPs to try to defend mandates in EP elections

Praha - Za pět měsíců budou Češi podruhé volit své zástupce do Evropského parlamentu, o 22 míst svedou boj stovky kandidátů. ODS, KDU-ČSL a KSČM povedou do voleb evropští matadoři Jan Zahradil, Zuzana Roithová a Miloslav Ransdorf. Do evropských parlamentních lavic se chce znovu posadit i většina dalších současných europoslanců, zájem mají také nové tváře. Před volbami vznikají i nová politická uskupení, nabídnou různé pohledy na budoucnost EU.

Europoslanec a bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný založil podle Lidových novin hnutí Libertas.cz. Strana by měla být pobočkou celoevropského hnutí irského odpůrce lisabonské smlouvy Declana Ganleyho. Libertas.cz zaregistrovalo ministerstvo vnitra minulý týden v úterý. Spolupracovat s Ganleyem chce také zakladatel pravicové Strany svobodných občanů a bývalý spolupracovník prezidenta Václava Klause Petr Mach. O registraci strany požádal v pondělí.

Na myšlenku vytvořit Spojené státy evropské chtějí voliče přilákat Liberálové.cz, strana navazuje na Liberální reformní stranu (LiRA), která loni v listopadu po podzimních krajských a senátních volbách ukončila činnost. Podporu má nové uskupení například u ekonoma Tomáše Ježka. K příznivcům LIB by podle jejího vedení měl patřit i bývalý senátor LiRA Jiří Zlatuška.

Na konci listopadu založila Evropskou demokratickou stranu (EDS) s úmyslem ucházet se o voliče v červnových volbách někdejší předsedkyně SNK ED a europoslankyně Jana Hybášková.

Senátor za SZ Jaromír Štětina, kterému příští rok na podzim vyprší mandát, bude lídrem kandidátky hnutí Starostové a nezávislí. Místopředseda hnutí Petr Gazdík dnes ČTK sdělil, že ustavující sněm hnutí, k němuž se hlásí téměř 500 starostů, se uskuteční počátkem února.

O přízeň voličů se chce ucházet také Dělnická strana, jejíž zrušení navrhla vláda Nejvyššímu správnímu soudu kvůli propojení s neonacisty. Lídrem strany pro červnové volby se stal její předseda Tomáš Vandas.

Zavedené parlamentní strany se připravují na volby různým tempem. Lidovci zvolili Roithovou do čela kandidátky už loni na jaře, také komunisté a sociální demokraté připravili kandidátku loni, ODS oznámila lídra v pondělí. Celou kandidátku ještě ODS nesestavila, o místo na volební listině je v nejsilnější vládní straně velký zájem. Nominace krajů získali například bývalí hejtmani Moravskoslezského a Plzeňského kraje Evžen Tošenovský a Petr Zimmermann.

Sociální demokraté neuspěli s žádostí, aby jejich kandidátku vedl eurokomisař a bývalý premiér Vladimír Špidla. Lídrem proto zvolili stínového ministra školství a bývalého vicepremiéra Jiřího Havla.

Jasno zatím nemají zelení, o přední místo na kandidátce se uchází poslankyně Kateřina Jacques. Velkou šanci na úspěch by zelení zřejmě měli, kdyby do čela kandidátky získali šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga. Ten však podle dosavadních informací nabídku odmítá.

První české volby do Evropského parlamentu před pěti lety vyhrála tehdy opoziční ODS se ziskem devíti křesel. Komunisté skončili druzí s šesti mandáty, třetí příčku se třemi křesly obsadilo nynější SNK ED. O zbylých šest míst se rovným dílem rozdělili v té době vládnoucí sociální demokraté s lidovci a kandidáty hnutí Nezávislí Vladimírem Železným a Janou Bobošíkovou.