Volby Home English

Studio Česko (záznam/přepis)

26. 1. 2009 - LIB

>Český rozhlas Rádio Česko
Čas vysílání: po-pá 15.36 a repríza ne 1.2., 13.35

v pondělí 26.1.2009
Pondělním hostem byl Milan Hamerský, tajemník strany Liberálové.cz
Není jejich požadavek na Spojené státy evropské utopií? Není v politice značka důležitá? A jaké cíle si ve volbách do Evropského parlamentu čeští liberálové dávají? Nejen o tom s Milanem Hamerským mluvil moderátor Ondřej Černý. -Audio- k přehrání.

_______________________

Rozhovor s Milanem Hamerským1 / 1
ČRo - Rádio Česko | 26.1.2009 | 15:35 | pořad: Studio Česko

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Od mikrofonu zdraví a příjemný poslech přeje Ondřej Černý. Dnešním hostem je Milan Hamerský z nové eurooptimistické strany Liberálové.cz, která kandiduje v červnových volbách do Evropského parlamentu, dobrý den, vítejte ve vysílání Rádia Česko.
Program strany chcete představit příští týden, v čem se bude lišit oproti programu Liberální reformní strany, na jejíž činnost Liberálové.cz navazují?

Milan HAMERSKÝ, eurooptimistická strana Liberálové.cz
--------------------
Program bude zaměřený k volbám, bude to volební program, obecně politické strany mají veliké programy padesátistránkové, které jsou dlouhodobé a potom mají ke konkrétním volbám. My představíme program k evropských volbám, který bude pokrývat témata, které řeší jak evropskou problematiku, tak samozřejmě klíčová domácí česká témata, což je vysoká míra korupce v české společnosti. Je to otázka nefunkčnosti vůbec politiky, dvanáct let tady nemáme většinovou vládu, která by byla schopna něco udělat bez nakupování přeběhlíků. Celý politický systém je z našeho pohledu výrazně v krizi a to nejenom v pravé části politického spektra.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
V čem se liší Liberálové od Liberální reformní strany, protože přece jenom ta značka byla nějakým způsobem zavedena, byla to parlamentní strana, měla svého zástupce v Senátu, proč tedy ta změna?

Milan HAMERSKÝ, eurooptimistická strana Liberálové.cz
--------------------
Já myslím, že to je dobrá otázka, děkuji za ní v tom, abysme se pokusili vysvětlit fajnšmekrům politickým, kteří si všimli této naší minulé politické strany.
LiRA- Liberálně reformní strana tady existovala sedm let, za sedm let jí volilo přes sto třicet tisíc lidé v různých volbách, měla senátora Jiřího Zlatušku šest let, pomohla do krajských voleb nebo do krajského zastupitelstva dvěma zeleným, jediným dvěma zeleným, kteří kdy byli v krajích na jižní Moravě spolu s liberálním zástupcem. Do senátních voleb podporovala Tomáše Ježka, Petra Matějů, starosta Berouna Jiřího Bessera, Jiřího Diesntbiera a podobně, a my jsme v listopadu po krajských volbách se shodli na tom, že ta krize celé politiky, politické scény je taková, že nabízí možnost nějakého přeskupení, to znamená, že to původní poselství Liberálně reformní strany skončilo. LiRA na rozdíl od mnoha jiných stran neskončila s ostudou, s dluhy, ale naopak měla na účtě milion, měla aktivní mladé lidi, kteří chtějí pokračovat, ale ukazuje se, že v tom modelu Liberálně reformní strany, zkratka LiRA, už to cenu nemá a my jsme nabídli všem ostatním sympatizantům z liberální politikou z různých politických stran, víme, že krize ODS, v krizi jsou zelení, v krizi jsou další strany, které mívají občan nálepku, že jsou částečně liberální, tak my těmto lidem jsme řekli
-
je tady nová věc s novým předsedou, je otevřená ostatním, takže se to jmenuje Liberálové.cz, předsedou je Pavel Weiss, už ne Milan Hamerský a je to nabídka, abychom do Evropských voleb integrovali větší sílu, než kterou jsme doposud disponovali my.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Na druhou stranu sám jako politolog víte, že zavedená značka je přeci jenom profit, který sám o sobě už něco přináší. Nehrozí podle vás riziko, že se budete nějakým způsobem muset nejdříve dostat, do, řekněme, zorného úhlu těch voličů a to vám zabere dost energie při té kampani?

Milan HAMERSKÝ, eurooptimistická strana Liberálové.cz
--------------------
Tak jedna věc jsou pocity a druhá věc jsou nějaký fakta. To znamená my jsme dvanáctého ledna na tiskové konferenci odreprezentovali naše úplně ústřední téma do evropských voleb USE - Spojené státy evropské, zajímalo to Českou televizi, zajímalo to televizi Novu, taková podivná zpráva z toho byla, a další média a čtrnáct dní potom nejčtenější seriózní noviny v České republice Deníky udělaly anketu, ze které vyplynulo, že 7% by podpořilo Liberálové.cz. Samozřejmě je to nějaká anketa, kterou může někdo zpochybnit, ale ten název je natolik krátký, natolik snad srozumitelný, že věříme, že bude snadné ho zavést, byť se s ním teda teďka matou třeba ty evropské, ty Libertas.cz a podobné, tak myslíme si ...

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
To byste asi neradi, protože to směřování je naprosto odlišné.


Milan HAMERSKÝ, eurooptimistická strana Liberálové.cz
--------------------
Tak neradi, je to náš protiklad. ... a paradoxně ani ne, protože to, co navrhuje přímo ten Libertas ...

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Pan Ganley je také ...

Milan HAMERSKÝ, eurooptimistická strana Liberálové.cz
--------------------
Pan Ganley je taková zvláštní eklektická směs, prostě pejsek a kočička vaří dort, dají tam mnoho dobrého, dobrých věcí, jsou proti Lisabonu, ale zároveň chtějí evropského prezidenta a podobně, v Česku zřetelně se k tomu hlásí lidé, kteří jsou,
my jim říkáme eurozbabělci, eurocynici, lidi, kteří se straší Evropou, bojí se, třeba cynici jsou podle našeho pojetí ti, kteří vyjednají Lisabonskou smlouvu jako je ODS, a pak ji vlastně sami nechtějí a pak vlastně by ji trochu chtěli a neví, a kdy, takže my říkáme ne, eurooptimisticky ano, my jsem čeští Evropané, nebojíme se Evropy a jsme Liberálové.cz a prostě máme optimistický program pro mladé lidi. Já doufám, že to bude srozumitelné a je to samozřejmě trošku o médiích a tak o čase, kdy se nám podaří to naše poselství, to pozitivní poselství prodat.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
V lednu jste představili vedení strany, už máte jasno, co se kandidátky do evropských voleb týče?

Milan HAMERSKÝ, eurooptimistická strana Liberálové.cz
--------------------
Vlastně navazuju na to, co jsem říkal před chvíli, právě proto, že ten projekt je otevřený, protože ještě jednáme dokonce i s některými, s vedeními některým politických stran o tom, kdo všechno by se k tomuto projektu přidal, tak právě proto ta kandidátka není zdaleka uzavřená.

To, co zde mohu říct, a co už vlastně jsme se rozhodli, tak ta kandidátka bude velmi výrazně generačně postavena na mladých lidech, řekněme, pětatřicet a níže, protože chceme vtáhnout do politiky lidi, kteří nejsou spojeni s těmi předchozími aférami, s korupcemi, neseděli na dvaceti postech, nebyli poslanci, ministry, starosty, to znamená, mají-li, mají-li přijít do politiky, má-li se politika očistit, tak to nemůžou dělat lidé, kteří tam doposud seděli.
To znamená i generačně to bude postavené na mladých lidech a s kandidátkou máme vymyšlení i takové velmi výrazné proevropské překvapení, která tedy ale bude až v březnu detailně, detailně hotové.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Vy sám jste kandidoval do Evropského parlamentu před pěti lety, řekněme, v podobném uskupení, které bylo proevropské na kandidátce byla známá jména, například současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, toto uskupení poměrně zajímavých osobností z nejrůznějších oblastí veřejné sféry neuspělo, nebojíte se podobného rizika skutečně proto, že lidé v České republice volí zavedené strany, sice na druhou stranu můžete namítnout, že volby do Evropského parlamentu jsou pro voliče do značné míry nezajímavé, ta volební účast je nízká a proto malé strany mají velkou šanci uspět, ale na druhou stranu, jak sám říkáte, mladí neokoukaní lidé, nemůže to být riziko?

Milan HAMERSKÝ, eurooptimistická strana Liberálové.cz
--------------------
Určitě riziko to je a my jsme připraveni ho podstoupit, já jenom připomenu, že před pěti lety se do Evropského parlamentu dostaly dvě nesněmovní strany a získaly
jedna jedenáct procent v čele s panem Zieleniecem a
s panem Železným získala osm procent,
ukázalo se, že voliči a vůbec nesouvisí to s účastí, prostě voličů je vždycky sto procent těch, kteří to téma zajímá, ukázali, že jsou ochotni volit mimo zavedené strany, protože z těch poslanců, kteří jsou zvoleni do Evropského parlamentu, nevzniká vláda, je to prostě úplně jiný typ orgánu a tyto, tyto volby také o tom budou.

Budou přesně o tom, jestli v české politice jsou jenom tři celostátní strany, jestli se tam dostanou jenom ODS, socialisté, komunisté, a všichni ostatní budou pod vodou, anebo jestli voliči chtěj mít pestřejší nabídku politiky, jestli jsou ochotni tam mít ideově vyhranění strany, ať už protievropské nebo proevropské.

A vy jste to zmínil, Karel Schwarzenberg minule byl jedenáctý, já jsem byl třináctý na kandidátce a ta propadla především proto, že jsme se nedomluvili právě s Josefem Zieleniecem, který nechtěl kandidovat, nebo nechtěl mít na kandidátce člověka, který by mířil k evropským liberálům.
To znamená pan Zieleniec a jeho lidé sedí ve stejném klubu jako pan Zahradil. Pan Zahradil je předseda klubu české delegace lidovců, to znamená ODS, lidovci a SNK ED, jsou fakticky klubem, fakticky ODSáckým klubem a my jsme trvali na tom, že jeden z těch lidí, který by byl na kandidátce, by šel k Evropským liberálům, třetí největší frakcí v Evropském parlamentě. Ta dohoda se nestala a proto jsme kandidovali zvlášť, byť bylo zřejmé, že ten úspěch se nedostaví.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
To byly minulé volby, teď k těm současným. Na co se chcete ve vaší kampani zaměřit?

Milan HAMERSKÝ, eurooptimistická strana Liberálové.cz
--------------------
Tak to hlavní téma, které budeme nabízet, budou Spojené státy evropské, my jsme přesvědčeni a ukazuje to diskuse o Lisabonské smlouvě, budování Evropy, smlouvu od smlouvy, Maastrichty, Nice, Lisabonské smlouvy a podobně. Všechny tady ty podivné kompromisy, které mají jenom vnitřně kdesi cosi upravovat, kde ta politická elita i v Evropě se bojí svých občanů.
Zkusili to ve třech referendech, Francie, Holandsko i Irsko vyhodily politiky, prostě jim řekli, nevěříme vám, a z mnoha nesmyslných i rozumných důvodů odmítli vlastně ústavní smlouvu a náhradně Lisabonskou.
My říkáme, tato cesta se již vyčerpala, cesta těchto podivných smluv a že bychom tu propast národních egoismů, to nejsou národní zájmy, to jsou národní egoismy, co jeden získá na úkor druhého, měli překročit smysluplným konceptem Evropské federace, k němuž se třeba všechny státy v současné Evropské unii nepřidají, ale velká část by se přidal mohla a je to něco, co si lidé umí představit, co by fungovalo, co by bylo transparentní, co by mohlo lidi nadchnout a bylo by to cestou proti té všeobecné skepsi a nedůvěře.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Jakou poptávku po takovém to uskupení, Spojených státech evropských v ostatních členských státech Evropy vidíte?

Milan HAMERSKÝ, eurooptimistická strana Liberálové.cz
--------------------
Tak je třeba říct, že koncept federace nebo USE - Spojených států evropských není jenom konceptem zdaleka konceptem liberálním, mluví o něm slavný Churchillův projev v roce 1946, ale je mnoho dalších lidí, někdo, kdo by chtěl, by to našel už i u našeho Jiřího z Poděbrad, který chtěl dělat alianci evropských králů a podobně, to znamená ten koncept propojit Evropu a vyřešit její konflikty, ty různé nacionální boje, které známe z Balkánu, z nedávných let, které nejsou žádnou minulostí.
Myslíme si, že ta poptávka je veliká a evropští federalisté i v České republice, i například jeden z europoslanců za sociální demokracii je předsedou českých federalistů, jsou tam lidovci, jsou tam další strany. To znamená ten federální koncept prochází napříč všemi těmi relevantními politickými stranami a například bývalý belgický premiér o tom mluvil. Ten liberální premiér o tom mluvil otevřeně, to znamená ta podpora tváří v tvář té krizi související s Lisabonskou smlouvou narůstá jako pozitivní řešení těch problémů.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Jaký model tedy způsob americký nebo konfederace jako ve Švýcarsku?

Milan HAMERSKÝ, eurooptimistická strana Liberálové.cz
--------------------
Ve Švýcarsku se to jmenuje Konfederace, ale je to federace, Švýcaři tu ústavu opsali podle Ameriky, takže my chceme lidem nabídnout Švýcarsko a bude to jeden z těch možných sloganů.
My chceme z Evropy Švýcarsko a euroskeptici by chtěli Balkán. Oni nás táhnout na Balkán, chtěli by, aby jako se Srbsko s Chorvatskem hádá o národní zájmy, tak aby my jsme se tady spolu hádali, my se hádat nechceme.
Švýcarsko je krásná, inspirující země, která, myslím, že každý Čech by se jako mu nevadilo mít životní úroveň Švýcarska i jejich právní řád, boj s korupcí, schopnost s imigranty spolupracovat. Švýcarsko si myslím, že je velice inspirativní, je v srdci Evropy, stejně jako my jsme třeba v srdci Evropy, takže to je to, co my budeme říkat, Švýcarsko je vhodná inspirace.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
ODS chce na kampaň vložit čtyřicet milionů, ČSSD třicet milionů, zelení tři miliony, kolik dají čeští liberálové?

Milan HAMERSKÝ, eurooptimistická strana Liberálové.cz
--------------------
Ta konečná částka bude odvislá od toho, kdo všechno se k našemu projektu přidá.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Jaké jsou propočty?

Milan HAMERSKÝ, eurooptimistická strana Liberálové.cz
--------------------
To znamená, jde o to, co do toho umíme dát my a co by do toho přinesli další partneři. Já předpokládám, že to bude někde v rozmezí, osmi set tisíc a dvou milionů, osmi set tisíc disponujeme my, k dvěma milionům je otázka, pokud by se přidali nějací další partneři.
Je to smutné, ale česká politika je hrazena z protiústavních státních příspěvků na fungování politických stran, to znamená veřejnost a slušná veřejnost, slušní podnikatelé nejsou ochotni a připraveni podporovat politické věci, takže my to chceme udělat levně, máme několik, myslím si, velmi originálních nápadů a témat a ty nám umožní kampaň udělat za slušné prostředky, kde se nebudeme stydět za nějaké mrtvé sponzory z Maďarska či odjinud.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Už jste zmínil anketu Deníků, kde liberály bylo ochotno podpořit sedm procent případných voličů, mluví se o tom, že liberály dlouhodobě podporuje asi osmnáct procent populace, na jaký volební výsledek si v těchto volbách troufáte?

Milan HAMERSKÝ, eurooptimistická strana Liberálové.cz
--------------------
Já tady, já už jsem tady zmínil toho našeho velkého oponenta pana Železného, on to řekl přesně, ty tábory obojí, skeptické i ty naše jsou kolem patnácti procent a jde o to, jak moc se tříští. To znamená ...

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Vy se tříštíte poměrně hodně, protože když se podíváme na strany, které vznikly například nově Jana Hybášková, která se odtrhla od SNK ED bude kandidovat samostatně, SNK ED, vy svým způsobem, možná i zelení, máte, řekněme, do určité míry podobné vidění světa v určitém smyslu slova minimálně v tom, že se díváte kladně na Evropu na rozdíl například od jiných strany, nehrozí právě to riziko, že v tom vašem táboře ten souboj bude příliš ostrý, nakonec z těch malých stran nemusí žádná uspět?

Milan HAMERSKÝ, eurooptimistická strana Liberálové.cz
--------------------
Tak to určitě riziko je, politická soutěž je v tomhle velmi krutá. Vy můžete na jiných trzích mít necelé procento a být velice úspěšný podnikatel, když máte na trhu procento s pivem Bernard, tak jste velmi úspěšný, v politice musíte mít hned pět procent, takže je to velmi tvrdá soutěž a samozřejmě strana manželů Gabalových, která byla založena jaksi vyhození z SNK ED, ano, vznikla tady a určitě dostane nějakou mediální a PR podporu.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Hodláte s nimi například jednat o té spolupráci při kandidatuře, nebo ne?

Milan HAMERSKÝ, eurooptimistická strana Liberálové.cz
--------------------
No, já už jsem to vlastně zmínil, europoslankyně Hybáškové si vážíme, ale prostě ona sedí s panem Zahradilem v jedné frakci, prostě pro nás je to taková ta hodná ODSka. Sedí u konzervativců, chce být konzervativní, nic proti tomu, ať ji konzervativní voliči volí, ale nemíchejme to.
Tak jako jsou zelení voliči, jsou liberální voliči a jsou konzervativní, tak ať lidé mají na výběr.
Co se týče SNK ED nebo všech těch starostenských stran ona vznikne ještě nová, zase se starostové přejmenují s panem Štětinou v čele, ta hrana na nezávislé tady bude. Určitě, určitě ta konkurence pro voliče a pro média může být radostná, v tom volebním výsledku je to potom problematické, ale minule ty evropské volby prostě jeden, jeden bývalý ministr zahraničí dokázal získat jedenáct procent.
To znamená ty voliči viděli, kdo je lepší než ten druhý, tak já se domnívám, že i tentokrát jednoho z těch, jednoho z těch proevropských subjektů voliči plus novináři prostě si v určitou chvíli vyberou jako lídra a my se o to budeme ucházet a myslím si, že máme velmi solidní šanci být tím lídrem těch proevropských stran.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Říká Milan Hamerský ze strany Liberálové.cz, který je dnes hostem Studia Česko. Když se zaměříme na Lisabonskou smlouvu, která je aktuálně na stole, i když jí sněmovní výbory opět odložily, tak mělo by o ní být v Česku referendum?

Milan HAMERSKÝ, eurooptimistická strana Liberálové.cz
--------------------
Ano, mělo by o ní být referendum a příští týden my uděláme kroky proto, aby to referendum v České republice být mohlo, protože i když se domnívám, že Lisabonská smlouva je málo, jak jsem již řekl, prostě posune nás o to milimetr a způsobí to velké problémy v Irsku a i jinde, kde to vnímají jako určité znásilnění, protože prostě to referendum to zamítlo, tak česká politická reprezentace velmi většinově souhlasila s podpisem Lisabonské smlouvy.
Opozice, ČSSD řekla vládě, všem těm stranám, že to mají podepsat. Naše vláda bohužel, tedy eurocynická ODS, vůbec se s veřejností o tom nebavila, něco tam podepsali a byla velká sláva, teď vymýšlí, jak vlastně to odložit do nekonečna. Takže my příští týden uděláme kroky proto, aby čeští občané mohli o Lisabonské smlouvě hlasovat v referendu spolu s volbami do Evropského parlamentu.
Tady je přímo termín danej, je to logické, dá se to všechno stihnout, bude to přesně podle zákona, který my už jsem jednou v referendu hlasovali, takže to bude úplně stejný zákon, to znamená technicky po všech stránkách jednoduše za velice levně se to referendum dá pořídit, protože by bylo souběžně s volbami do Evropského parlamentu a dokonce máme i náhradní řešení pro případ, že poslanci najdou X důvodů, proč to vlastně nejde, jak je to složité a kdesi cosi.
To znamená beze sporu čeští občané by měli mít stejné právo jako Francouzi, Holanďani, jako Irové k tak zásadní věci, jakou Evropu chceme se vyjádřit.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Řekl jste, že Lisabonská smlouva nás posunula o milimetr, přesto byste jí byli případně ochotni podpořit, ovšem mluvíte také o tom, že chcete provést reformy institucí Evropské unie a pokračovat v boji za to, aby se Unie stala demokratičtější, transparentnější a bližší občanům. Podobná slova například používá také český prezident Václav Klaus, který má naprosto odlišný pohled na Evropskou unii než vy. Jak tedy ty vaše změny vypadají v praxi?

Milan HAMERSKÝ, eurooptimistická strana Liberálové.cz
--------------------
Tak v praxi by právě vypadali takk, že bysme přestali budovat Evropskou unii tak, že v noci, když už jsou utahaní ministři a spí, Sarkozy něco vyjedná a napíše, nazve se to Lisabonská smlouva, to znamená, my vnímáme Lisabonskou smlouvu jako poslední, kterou vlastně lze přijmout tímto způsobem a chtěli bychom ji nahradit, právě otevřít tu diskusi o Spojených státech evropských,
to znamená, a my předložíme před volbami návrh evropské ústavy, kde přesně bude popsané, které orgány by co řešily standardně tak, jak to známe, žádné výjimky z výjimek, kdy prostě Britům se vrací cosi, co někam posílají, nikdo tomu nerozumí, proč, Dánové mají zase výjimku, Švédové slíbili, že budou mít euro, ale vlastně všichni respektují, že euro nemají. To znamená ta Evropa je plná výjimek z výjimek, které zde nejsou pro občany. Já rozumím, ať jsou výjimky pro občany,
to to jsou výjimky politických elit v těch jednotlivých zemích, prostě různých pánů Paroubků, Zahradilů, Topolánků, v zemích, které si vyjednali cosi, co pro ty občany nemá žádný smyl. To znamená ta Lisabonská smlouva, my ji moc nepodporujeme, ale bereme ji, že jsme loajální občané čeští Evropané. Česká reprezentace uzavřela tuto smlouvu, je ostuda prostě, pokud se neplní smlouvy, které se podepsaly, to prostě není civilizovaná politika. Takže my jsme se zavázali k té smlouvě přistoupit, nejsou žádné zásadní důvody tu smlouvu nepodpořit, a proto by občané
... nebo takto, ten závažný důvod by mohl být, pokud by občané to řekli v referendu. Ale politická elita se nezměnila, ta většina jí podporuje, takže by jí měla podpořit.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Zmínil jste euro, o termínu přijetí eura v České republice by měla vláda informovat v listopadu letošního roku, co liberálové a euro, zavedení eura v České republice?

Milan HAMERSKÝ, eurooptimistická strana Liberálové.cz
--------------------
Tak je to mimořádně expertní věc, co se týče ekonomické roviny. No, to opravdu se asi dva ekonomové mezi sebou neshodnout, ty ekonomické dopady, ale když se na to nedívám čistě ekonomicky, ale politicky, to znamená, je to politické rozhodnutí, kdy se přijme euro, je to politické rozhodnutí zbavit se koruny, která na rozdíl od mnoha měn okolo nás byla solidní měna. My prostě nemáme inflační měnu jako měli v Pobaltí, jako měli v Itálii, to znamená česká koruna je, určitě nás to všechny u srdce bude trošku bolet, bude to nějaká ztráta, protože naše koruna je prostě pevnou měnou,

ale my jsme zastánci co nejdřívějšího přihlášení k přijetí eura, protože ty turbulence, kdy to vztah koruny a eura každý měsíc se dramaticky mění, jsou možná příjemné někdy turisticky, ale pro tu ekonomiku jsou zničující. To opravdu tak malá země, ty turbulence prostě způsobují náklady, které tváří v tvář dnešní krizi vlastně ji ještě prohlubují. To znamená, my říkáme euro co nejdřív, a je obrovskou chybou této vlády, je obrovskou chybou lidovců a zelených, že nedotlačili ODS k tomu, už dávno se mohl ten termín říct, i kdyby byl pozdější.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Termín už se několikrát řekl, ale nakonec se odvolal.


Milan HAMERSKÝ, eurooptimistická strana Liberálové.cz
--------------------
Nakonec se odvolal, to je úplně nejkatastrofálnější situace, kdy není jistota. I kdyby ten termín byl 2014, 15, ale definitivně se řekl, tak pro investory, pro občany pro všechny pro veřejnost, pro zahraničí, je to prvek, další prvek serióznosti naší země a bohužel myslím si, že Entropou a dalšíma věcma jsme ukázali, že moc seriózní nejsme a spíš si z té Evropy děláme takové zvláštní jako švejkovský humor.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Na druhou stranu Česká republika předseda Radě Evropské unie od začátku letošního roku, museli jsme čelit například plynové krizi kvůli sporům mezi Ukrajinou a Ruskem, jak například v této záležitosti, mluví se o jednání ministrů a premiérů, co se Nabuka týče, jak liberálové v této souvislosti vidí co největší bezpečnost energetickou bezpečnost České republiky?

Milan HAMERSKÝ, eurooptimistická strana Liberálové.cz
--------------------
Tak já myslím, že tahle krize skvěle ilustrovala, potvrdila, že potřebujeme silnější Evropskou unii silnější Spojené státy evropské v těch klíčových věcech jako je ...

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
A když ti jednotlivý hráči nechtějí hrát, protože například Německo má nadstandardní smlouvy, dohody a vztahy s Ruskem?

Milan HAMERSKÝ, eurooptimistická strana Liberálové.cz
--------------------
Ano, protože stále Evropská unie je mezinárodní organizace, kde každý hraje sám na sebe, kdy vítězí ty národní zájmy, to znamená národní egoismus Německa je staletí mít zvláštní, když teda neválčí zrovna s Ruskem, tak mají lepší vztahy s Ruskem stejně jako Italové a Francouzi.
A myslím, že se ukázalo, že Česká republika pana Topolánka, Putin by se s ním nebavil ani vteřinu, kdyby jednal za Českou republiku. V okamžiku, kdy jednal s dosti silným mandátem Evropské unie, tak i pan Putin s ním schopen jednat, nebo ochoten jednat.
To znamená, já myslím, že se potvrdilo, že jsou důležité věci, které Evropská unie nemá řešit, nemá řešit, jak se jmenují sýry, aby si nekonkuroval někdo, ale energetická bezpečnost, jistá soběstačnost Evropské unie tak, abysme nebyli závislí na konfliktech, konfliktech Ruska s Ukrajinou, potvrdila, že prostě potřebujeme silnější politiku, ale podstatná věc, co chci říct, já myslím, že to právě napsal velice dobře pan europoslanec Zieleniec, my bychom měli výrazně podpořit Ukrajinu.
Rusko to neudělalo kvůli Evropě, ale protože nechce pustit Ukrajinu do Evropské unie. Takže my bychom měli jednoznačně říct a liberálové to říkají, že chceme rozšířit Evropskou unii výhledově i o Ukrajinu a je to náš spojenec.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Na druhou stranu liberálové jsou také pro privatizaci veřejných služeb, co například právě v oblasti energetiky nehrozí, že pokud si stát neponechá určité pravomoci, tak síť ovládne například Gazprom a Česko bude v jeho područí?

Milan HAMERSKÝ, eurooptimistická strana Liberálové.cz
--------------------
Toto je mimořádně komplikovaná, komplikované téma. Máte pravdu, stýkají se tady jedna věc jaksi těch surovin nebo cena těch služeb, a tržní ceny jsou bezesporu nižší než monopolní. Vnáší-li se do toho aspekt bezpečnostní, který nelze dobře zkalkulovat, kolik stojí bezpečnost, kolik stojí to, že mám garanci, že mi plyn přiteče tři sta šedesát pět dní v roce, to je otázka jaderných elektráren a dalších věcí, které jsou velmi neliberální, které jsou monopolní, které vyžadují silný stát, ale které zvyšují energetickou diverzitu, takže o tom musí být velká diskuse a určitě u síťových věcí liberálové jsou proti monopolům typu ČEZ, které mají všechno, které mají výrobu, přenosovou síť, distribuce, liberální koncept obecně, který dnes je uznáván, je že monopoly budou, ale budou strukturované, oddělená přenosová síť a výroba.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Tolik Milan Hamerský od Liberálů.cz. Děkujeme a na slyšenou.