Volby Home English

Respekt : Nové strany klepou na dveře europarlamentu

29. 1. 2009 - Respekt

Do podání kandidátek zbývají dva měsíce a na české politické scéně vznikají nové i staronové projekty, které chtějí ve volbách do Evropského parlamentu, jež se konají na začátku června, uspět. Stačí jim k tomu celkem málo. Získat alespoň pět procent hlasů z celé České republiky.

Mohou tedy uspět i ti, kteří nemají rovnoměrnou podporu v různých krajích, na venkově, ve městech. „Zjednodušeně se dá říci, že středová a liberální uskupení, která mohou bodovat ve větších i menších městech, mají šanci uspět,“ řekl Respektu.cz ke specifiku celorepublikového volebního obvodu politolog Jan Kubáček.

Liberálové.cz chtějí Spojené státy evropské
Proevropským uskupením jsou i Liberálové.cz. S předsedou Pavlem Weissem a tajemníkem Milanem Hamerským. Ten tvrdí, že kandidátka strany bude zveřejněna až koncem března. „Zatím ještě vedeme koaliční jednání (se SOS), diskuse ještě neskončila,“ nechtěl více prozrazovat Hamerský. „Hon na konzervativního voliče bude široký,“ uznal v rozhovoru pro Respekt.cz nicméně s tím, že málokterý volič odliší konzervativce od liberálů. „My však chceme být srozumitelně europozitivní,“ zdůraznil s tím, že cílem strany je vytvoření Spojených států evropských po vzoru švýcarských kantonů.

Strana se bude vymezovat i vnitropoliticky, tento týden vyzvala v rámci boje proti korupci, aby ministr spravedlnosti odvolal nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Dále by předsedové ODS a ČSSD měli odvolat všechny své „šibaly“ obestřené korupčními aférami. Na příští týden plánuje strana předložení návrhu na referendum k Lisabonské smlouvě, aby všechny parlamentní strany „odkryly karty“.

.. EDS, Mach SSO, Železný ...

Trojka, čtyřka na kandidátce může rozhodnout Kubáček se domnívá, že přemíra nových stran bude voličům splývat. Kdo prosazuje Lisabonskou smlouvu a kdo je naopak proti ní, může být pro mnoho lidí matoucí. Jaká kandidátka tedy může podle něj uspět? „Atraktivní lídr, profesionální tým, vzbuzující důvěru a respekt, ale zároveň i výsledky,“ vyjmenoval Kubáček podmínky, které jsou potřeba, aby strana ve volbách zabodovala. Dodal, že i další pozice na kandidátkách mohou být klíčové pro případný úspěch strany.

Uvedl to na příkladu volební kampaně ODS nebo ČSSD, když ji strany postavily pouze na předsedovi – Václavu Klausovi nebo Jiřím Paroubkovi. Obě strany ve volbách ztratily voliče. „Češi mají rádi volební rodiny, nechtějí, aby byl zdůrazňován pouze lídr.“ Kampaň podle něj v následujících měsících ovládnou především vnitropolitická témata. „Vývoj strany donutí zaujmout postoj k domácím tématům. Jaký mají poměr k vládě, Paroubkovi, státu,“ míní Kubáček.

-celý text-