Volby Home English

Libertas bez nároku na eurodotace a podezřelý z podvodu

4. 2. 2009 - aktualne.cz

aktualne.cz: Štrasburk - Evropský parlament (EP) pozastavil platnost svého pondělního rozhodnutí, kterým uznal euroskeptickou stranu Libertas.eu za panevropskou politickou stranu s nárokem na eurodotace. Vynořily se totiž pochybnosti, zda toto nové politické uskupení splňuje potřebná kritéria.

Stranu založenou irským podnikatelem a známým odpůrcem Lisabonské smlouvy Declanem Ganleyem zařadil europarlament na seznam celoevropsky činných politických subjektů v pondělí 2. února, čímž jí automaticky vznikl nárok na čerpání evropských peněz ve výši 200 000 euro.

Hned v úterý se však estonský liberální politik Igor Gräzin ohradil proti tomu, že na seznamu zakládajících členů tohoto euroskepticky naladěného hnutí figuruje i jeho jméno.

"Nikdy jsem nepodepsal žádné dokumenty, které by žádaly EP o uznání politické strany Libertas, a veškerá tvrzení s tímto spojená jsou nepravdivá," napsal podle irského deníku Irish Times Gräzin v oficiálním prohlášení, adresovaném šéfovi EP.

To znamená, že Libertas.eu chybí jeden ze sedmi podpisů, které jsou třeba k tomu, aby mohla být Evropským parlamentem oficiálně uznána. Evropská pravidla k registraci nové politické strany vyžadují členství politiků minimálně z jedné čtvrtiny zemí evropské sedmadvacítky.

"Více Veritas, méně Libertas"
"Zdá se, že pan Ganley upadl hned na první překážce. Podle všeho se mu nepodařilo získat dostatečnou podporu, jak původně tvrdil," řekl serveru Euobserver.com britský europoslanec a člen evropských liberálů (ALDE) Andrew Duff, který jako první přišel s Gräzinovým prohlášením.

"Co Evropa opravdu potřebuje, je trochu více Veritas (latinsky pravda - pozn. red.) a mnohem méně Libertas," dodal škodolibě Duff.

"Existence Libertas.eu může u veřejnosti vyvolat zájem o evropské volby a donutit proevropské politiky k lepší prezentaci na veřejnosti a hájení zájmů EU a Lisabonské smlouvy," řekl serveru Euobserver britský liberál (předseda poslaneckého klubu se 100 členy)Graham Watson.