Volby Home English

Liberálové.cz ve sporu s Dienstbierem o peníze za kampaň

28. 2. 2009 - právo

Loni dohodnutá spolupráce mezi Liberální reformní stranou (LiRA) o podpoře Jiřího Dienstbiera do Senátu na Kladensku skončila sporem.
Senátor, který se do horní komory dostal coby nezávislý za soc. dem., teď čelí trestnímu oznámení, že se údajně obohatil o 155 tisíc korun. Dienstbier stranu Liberálové.cz, která je pokračovatelkou LiRA, naopak obvinil ze lži. Sám zvažuje trestní oznámení za křivé obvinění.
Smlouvu o spolupráci LiRA s Dienstbierem a soc. dem. uzavřela v březnu. Oba tábory se však obviňují z jejího porušování.
V trestním oznámení podaném šéfem Liberálů.cz Jiřím Weissem, které má Právo k dispozici, se píše, že liberálové do kampaně vložili částku 155 tisíc. Za Dienstbiera tak měly být hrazeny náklady na inzeráty, monitoring médií či náklady na pořádání předvolebních akcí.
Liberálům vadí, že se k nim teď senátor nehlásí a nemohou se podílet na fungování jeho kanceláře.

Ve hře jsou státní příspěvky

Bývalý šéf LiRA a nynější představitel Liberálové.cz Milan Hamerský včera Právu řekl: „S panem Dienstbierem jsme čtyři měsíce jednali o tom, jestli své závazky splní. Nyní se vám směje do očí, že podepsaná smlouva nic neznamená, že je to maximálně morální závazek.“
V březnu podle Hamerského soc. dem. „na pana Dienstbiera kašlala“, protože nevěřila ve vítězství na Kladensku. K senátorovi podotkl: „Já jsem si s ním tykal ještě donedávna, byl mi na svatbě. Bral jsem ho téměř za přítele.“ Hamerský argumentuje, že se ve smlouvě strany dohodly, že v případě Dienstbierova zvolení budou liberálové zajišťovat senátorovo zázemí.
Státní příspěvek na asistenty činí 36 tisíc korun měsíčně. Senátor má také právo na 27 tisíc měsíčně na kancelář. Liberálům vadí, že si ji Dienstbier zřídil v kladenské centrále soc. dem. Podle serveru Týden.cz mu asistentky dělají tajemnice okresního výboru ČSSD Jana Weinfurterová a tajemnice branné a bezpečnostní komise ČSSD Miluše Černá.
„Aby malinká všemi i novináři vysmívaná strana sponzorovala 200 tisíci obrovskou ČSSD, to opravdu není možné,“ postěžoval si Hamerský. Podle něj lidé z jeho strany zadarmo odpracovali stovky hodin.

„Ať nelžou“

Dienstbier v rozhovoru pro Právo nařčení odmítl. „Ať nelžou. Já jsem jim nabízel 150 tisíc plus výdaje za benzín za to, co dělali v kampani, a necelých padesát tisíc dostali před tím.“
Podle Dienstbiera rovněž není pravda, že by liberálové vložili finanční prostředky na konto. Hamerský prý v kampani figuroval pouze jako vedlejší činitel.
„Aby mluvil o volebním týmu a o tom, že jsem z nich chtěl vylákat nějaké peníze, to je naprostý nesmysl, protože já jsem od nich žádné peníze nechtěl,“ brání se senátor.
Šéf ČSSD Jiří Paroubek včera na dotaz novinářů reagoval: „To je problém pánů z LiRA. Už když jsme s nimi o tom kdysi jednali, řekl jsem, že pan Dienstbier kandiduje za ČSSD, a to, jestli ho podporují svými možná 15 hlasy, které na Kladensku měli, že nehraje žádnou roli.“
Na poznámku, že v tomto případě nejde o hlasy, ale o peníze, pak prohlásil, že ČSSD zváží je straně vyplatit. „Jestli chtějí sto tisíc korun, tak bychom uvažovali, že bychom jim ty peníze dali z rozpočtu ČSSD. Jestli jsou pánové na tom tak, že to pro svoji činnost potřebují, tak myslím, že celá věc může skončit dřív, než začala,“ uvedl Paroubek.

Později ale vydala ČSSD prohlášení, které už tak vstřícné nebylo. Soc. dem. v něm označila informace předsedy Weisse za „zkreslené, neúplné a nepravdivé“. ČSSD věc předala právníkům. „Medializaci ze strany pana Weisse ČSSD považuje za neetickou snahu o vlastní zviditelnění se před nadcházejícími evropskými volbami. Nedivíme se, že při používání podobných prostředků politického boje panové Weiss a Hamerský neuspěli před veřejností s mnoha svými politickopodnikatelskými záměry,“ uvedla mluvčí soc. dem. Kateřina Blechová.
Podle ní kampaň financovala v první řadě ČSSD, která „na kampaň svých úspěšných senátorů přímo vyčlenila 900 tisíc korun“.