Volby Home English

Liberálové.cz: Zemědělci si naše peníze nezaslouží

12. 3. 2009 - mediafax

Strana Liberálové.cz chtějí úplné zrušení evropských dotací zemědělcům. Vysoké ceny potravin, poškozený trh, nekvalitní výrobky a zničená příroda jsou záporné dopady příspěvků, sdělil ve čtvrtek Mediafaxu tajemník strany Milan Hamerský.

Z posledních průzkumů podle něho vyplývá, že země, které zrušily nebo omezily přísun dotací, jsou na tom se zemědělstvím lépe. "Například Nový Zéland je toho důkazem. Civilizace fungovaly 5000 let bez zemědělských dotací. Například taková Ukrajina by nyní mohla uživit celou EU," uvedl Hamerský.

Trhu by podle něho prospělo, kdyby zemědělci o dotace přišli, snížila by se tak umělý počet producentů. "Problémem jsou družstva, která se díky dotacím stále drží a zbytečně plýtvají našimi penězi," zdůraznil Hamerský. Strana upozorňuje na to, že zrušením příspěvků by mohly být unijní peníze použity například na zkvalitnění zemědělské půdy nebo na zlepšení stavu přírody. Současný stav tajemník označil za nesmysl na kolečkách.

V Praze ve čtvrtek manifestovaly tisíce zemědělců za vyrovnání evropských dotací mezi starými a novými členskými státy, které je mají nižší. Ministerstvo zemědělství ale upozorňuje na to, že dotace určují přístupové smlouvy České republiky, pro něž obyvatelé hlasovali v referendu o začlenění země do EU. Nelze je proto měnit do roku 2013, tedy do nového rozpočtového období unie, kdy by mohla doznat změn společná zemědělská politika.

Autor: Denisa Šindlerová
původní zpráva -Mediafax-