Volby Home English

LN: Kdo je český Obama?

31. 3. 2009 - LN

Vítejte v eurozóně! Ministr Cyril Svoboda před několika týdny v rozhovoru pro LN naznačil, že chce být Obamou KDU-ČSL. Přišlo mi to trapné. A prázdné.

Přemýšlel jsem, proč zrovna Svoboda chce být českým Obamou. Chvíli jsem dokonce bezděčně porovnával podobu obou pánů. Že by podobně vejčitý tvar hlavy? Štíhlá postava?

Pak jsem se začetl do rozhovoru a zjistil, v čem Svoboda spatřuje paralelu mezi svou kandidaturu na šéfa lidovců a Obamovou kandidaturou na prezidenta. Ministr soudí, že právě on: – lidovcům může dodat elán; – je vůdcem, se kterým se lidovci mohou identifikovat;
– dodá lidovcům „chuť k dialogu“, „chuť něco řešit“.
Nevím, nevím – to ale není předmětem eurozóny.

Myslel jsem si, že tím obamarketing v Česku končí. Mýlil jsem se. Českého Obamu chtějí voličům dodat i prozatím daleko menší a bezvýznamnější politické strany, než je KDU-ČSL.
Konkrétně jde o stranu Liberálové. cz (nebo Liberalove.cz?). Do Evropského parlamentu za ně totiž kandiduje třiadvacetiletý student politologie Linh Nguyen. A pod jeho portrétem na oficiálních webových stránkách Liberálové.cz čteme: „Zvolme českého Obamu do Evropského parlamentu“.

Hm. Proč zrovna pan Nguyen má být Obamou? Přemýšlel jsem. Předem jsem vyloučil možnost, že by to bylo tím, že také není tak úplně „běloch“ – tak by přece liberálové neuvažovali. Anebo ano?

Pak jsem si četl celou eurokandidátku liberálů a zjistil jsem, že národnostní – nechci-li říct rasová – kvalifikace tu hraje zásadní roli. Proč by jinak uváděli národnost před jménem právě jen u „Nečechů“? Kandidátka zní (alespoň mně) hrozně:
1. LÍDR – Mgr. Milan Hamerský (...)
2. Mgr. Martina Nováková (...)
3. Linh Nguyen (...)
4. Slovák – Róbert Furiel (...)
5. Pavel Černý (...)
6. Němka – Dr. Eugenie Trützschler Fügnerová...

Atd., atd. Na dalších místech figuruje ještě jeden „Slovák“ a jeden „Nizozemec“.
Samozřejmě to chápu: liberálové chtějí být Evropané a chtějí přilákat voliče, kteří jsou také Evropané. Chtějí „překonat propast národních egoismů“ vytvořením „Spojených států evropských (USE)“. Jednotlivec je podle nich „více než kolektiv (stát, národ, rasa)“. Nicméně své krédo neformulují na kandidátce příliš šťastným způsobem.