Volby Home English

Novým šéfem NATO dánský liberál A.F. Rasmussen

4. 4. 2009 - libRasLiberalove.cz: NATO má nového šéfa - blahopřejeme liberálům do Dánska k volbě jejich předsedy a premiéra Dánska šéfem NATO

Jeden z nejvlivnějších evropských liberálů Dánský premiér A.F. Rasmussen (další premiéři jsou např. ve Finsku a Estonsku) se stal novým šéfem NATO. Čeští liberálové měli možnost několikrát se osobně setkat s Rasmussenem na výročních kongresech Evropských liberálů (2006, 2007 a 2008).

Volba pravicového liberála šéfem NATO prokázala nesmylnost obviňování Evropských liberálů z proti-amerických postojů. To, že v čele takto vlivné instituce bude stát úspěšný liberál z menšího evropského státu je inspirativní i pro liberální politiky v ČR.
Liberální politika má perpektivu, nabízí řešení i politiky schopné čelit výzvám budoucnosti.

Milan Hamerský, lídr Liberálové.cz uvedl: "Pozveme našeho kolegu, pana Rasmussena, do ČR, aby se vyjádřil k tématu protiraketové obrany a umístění radaru v ČR".

_________________________________________________________

Štrasburk/Praha - Vizitka dánského pravicově liberálního premiéra Anderse Fogha Rasmussena (56), který ve funkci generálního tajemníka NATO nahradí Nizozemce Jaapa de Hoop Scheffera (mandát mu končí letos 31. července):

Datum a místo narození: 26. ledna 1953 v Ginnerupu, syn farmáře.
Vzdělání: studium na církevní škole, ekonomie na univerzitě v Aarhusu (1978); je autorem řady ekonomických publikací.
Současná funkce: dánský premiér (od 27. listopadu 2001).

Politická příslušnost: za studií šéfoval Mladým liberálům, od roku 1998 stojí v čele Liberální strany Venstre (od roku 1985 byl jejím místopředsedou); strana v rámci koalice vyhrála dánské volby třikrát po sobě - v letech 2001, 2005 a 2007 (předčasné).

Kariéra: poslanec Folketingu - dánského parlamentu (od roku 1978), ministr hospodářství a daní (1987 až 1992).
Rodina: ženatý s Anne-Mette, mají dvě dcery a syna.
Zájmy: je velkým sportovním fanouškem (běh, jízda na kole, na kajaku, lyžování), frankofilem a milovníkem vína.

Ostatní:
- K prvnímu volebnímu vítězství jej vynesla tvrdá protiimigrační politika (přijatý zákon mimo jiné prodloužil lhůtu pro získání trvalého pobytu ze tří na sedm let a snížil státní pomoc pro imigranty). Počet žadatelů o azyl v Dánsku od té doby značně poklesl.

- V době irácké invaze patřil mezi věrné spojence USA. Je rovněž stoupencem angažování Američanů a NATO v Afghánistánu. Dánská vláda pod jeho vedením se v roce 2007 vyslovila pro účast země v plánovaném americkém systému protiraketové obrany s tím, že zapojeno by do něj mělo být co nejvíce států.

- Proti jeho jmenování do vedení NATO se vyslovovalo Turecko. Postoj odrážel kritiku muslimských zemí, které Rasmussenovi vytýkaly, že v roce 2005 neodsoudil karikatury proroka Mohameda v dánském tisku.

- Rasmussen je považován za výborného vyjednávače. Nezanedbatelný podíl na jeho úspěších má i jeho obliba u ženské části voličů.