Volby Home English

eprávo: Šrotovné republiku jen více zadluží, shodují se političtí rivalové

9. 4. 2009 - tz

ePrávo Proevropská strana Liberálové.cz vyzvala ve čtvrtek poslance, aby odmítli šrotovného v České republice, podle nich hrozí vyšší zadlužování země, které by mohlo dojít až k bankrotu republiky. Stejný názor na šrotovné má i Strana svobodných občanů, která je politickým protipólem Liberálové.cz.

"Šrotovné je symbolem protiekonomické a diskriminační podpory jednoho odvětví bez jakéhokoli rozumného důvodu, se sporným přínosem na růst ekonomiky. Elementární znalosti ekonomie stačí na rozpoznání nesmyslnosti této politiky," uvedl předseda strany Pavel Weiss s tím, že narůstání státního dluhu v období ekonomické krize je cestou k bankrotu státu.

Strana apeluje na poslance, aby se nenechali zlákat vidinou volebního úspěchu za cenu slibů, jako je šrotovné. "Politika vyrážení klínu klínem a dluhů dluhy vede neomylně na okraj propasti," dodal Weiss s tím, že poslanci by měli odmítnout takovéto nápady z dilny lobbistů a ekonomických alchymistů.

Liberálové.cz lákají voliče na myšlenku vytvořit Spojené státy evropské. "Nahradíme byrokratickou EU Spojenými státy evropskými (USE) = lisabonská smlouva je málo," uvádí strana ve svém programu.

Šéf euroskeptické Strany svobodných občanů Petr Mach ostře kritizuje návrhy na šrotovné ve Francii, Německu nebo Slovensku. "Paradoxem je, že tyto vlády pomáhají z peněz svých daňových poplatníků léčit nezaměstnanost nikoliv u sebe doma, ale v jiných zemích, včetně České republiky," píše Mach na webu Svobodných. Odmítá návrh ČSSD na šrotovné ve výši 25 tisíc korun. V případě, že by Česko prodalo ročně tisíc aut, padlo by na šrotovné podle propočtů sociálních demokratů 2,5 miliardy korun, které by ale Česká republika tím pádem podle Macha nemohla použít na jiné věci. "Naší ekonomice by to nijak nepomohlo," tvrdí.

Mach upozorňuje na to, že Česká republika nenutí Němce, aby si kupovali české škodovky. "Pokud jim na jejich nákup vláda Angely Merkelové přispívá, je to jejich hloupost. My můžeme německým daňovým poplatníkům jen sarkasticky poděkovat. Hloupý, kdo dává, hloupější kdo nebere," napsal Mach ve svém článku s názvem Jsme jako černí pasažéři, protože nemáme šrotovné?

Programovou prioritou Strany svobodných občanů je boj proti Lisabonské smlouvě a požadavek referenda k přijetí eura.