Volby Home English

Zkraťme české předsednictví EU o měsíc a předejme jej Švédům

10. 4. 2009 - tiskové stanovisko - - L i b e r á l o v é . c zTak jako v ČR můžeme různým způsobem uklidit střepy, které vznikly po rozbití vlády, tak i na úrovni našeho předsednictví EU můžeme postupovat kreativně. Lze zkrátit období Poslanecké sněmovny, lze přepustit předsednictví EU. V prvním případě se obchází ústava, ve druhém bychom projevili velkorysost.

Před EU do června 2009, za našeho předsednictví, je ještě několik podstatných jednání. Summity EU-Rusko, EU-Čína, červnové jednání Rady EU o postupu ratifikace Lisabonské smlouvy. Tato jednání sice můžeme organizačně zajistit, ale naše role při nich bude nulová, nebo v případě účasti prezidenta (summit EU-Rusko) i záporná.

Liberálové.CZ vyzývají ODS a ČSSD, aby se shodly na zkrácení českého předsednictví o jeden měsíc a přepuštění řízení EU Švédsku, které po nás má nastoupit v červenci.

PROČ?
a) Nová vláda ČR budeme mít dost práce s řešením domácích problémů.
b) Švédsko je na to připraveno, má politickou vládu se silným mandátem.
c) Švedi mají podobné pohledy na mnohé oblasti politiky EU, např. jsou středně velkou zemí s 8milióny občanů, nemají Euro, díky blízkosti k pobaltským zemím rozumí Rusku, podporují reformu zemědělské politiky, atd.

Když už jsme se v Evropě (i před USA a členy NATO) předvedli jako země s nezpůsobilou politickou reprezentací (slovo elita nelze použít), mohli bychom přispět svojí odvahou udělat neobvyklý a vstřícný krok k našim partnerům k efektivnějšímu fungování orgánů EU.

Pane Topolánku a Paroubku, chce to odvahu a velkorysost na evropské úrovni, máte ji?