Volby Home English

čtk: Kalousek popřel své setrvání ve vládě

15. 4. 2009 - čtk

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) popřel informace, podle nichž by měl zůstat ve svém úřadu i za nové vlády Jana Fischera, a to na přání sociálních demokratů. Proti informacím deníku Právo se ohradila i ČSSD. Důrazně popřela, že by si Kalouskovo setrvání přála. Kalousek zopakoval, že by o nabídce uvažoval jen v případě, že by ji dostal od premiéra. Dosluhující předseda vlády Mirek Topolánek novinářům v Sezimově Ústí řekl, že je pro něj představitelné, že by Kalousek byl členem nové vlády, stejně jako kterýkoli dosavadní minstr, ale Kalouska o to určitě nepožádá.

Kalousek novinářům řekl, že dnes mluvil s nastupujícím premiérem. Rozhovor se však netýkal personálních věcí, nýbrž agendy ministerstva a řešení hospodářské krize. Odpoledne Fischer pokračoval v konzultacích s Kalouskovým stranickým kolegou ministrem kultury Václavem Jehličkou. Po odchodu z Hrzánského paláce ministr v demisi novinářům řekl, že padla jména jeho možných nástupců, zveřejnit je ale odmítl.

Podle vedoucího sekce marketingu ČSSD Petra Dimuna předseda sociální demokracie Jiří Paroubek večer při setkání s Fischerem předloží kandidáty ČSSD na ministerské funkce. Všichni prý budou odborníky "ve svém oboru a zkušenými úředníky, kteří jsou zcela jistě schopni zvládnout úkoly, které před novou vládou budou v následujících měsících stát".

Kalousek dnes zopakoval svá starší slova, že nabídku v nové vládě by vážně zvažoval ve chvíli, kdy by si ji přáli jak premiér chystané úřednické vlády Fischer, tak i nynější premiér v demisi Topolánek. "To neznamená, že bych si o to říkal," podotkl. Ministr financí také zdůraznil, že pád Topolánkovy vlády byl chybou a pro Českou republiku škodlivou věcí. Nový premiér Fischer i nový ministr financí si mohou být jisti Kalouskovou "stoprocentní spoluprací, podporou i pomocí".

Přání, aby Kalousek v kabinetu setrval, naznačil v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes prezident Václav Klaus. "Je to jediný autentický výrok, který jsem v této souvislosti zaznamenal a velmi si této důvěry vážím," podotkl Kalousek. Zopakoval ale, že novou vládu sestavuje Fischer po konzultacích s předsedy čtyř politických stran.

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek dnes v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že prezident si Kalouskovo setrvání ve vládě přeje, neboť mu tak chce oplatit jeho angažmá při volbě prezidenta. Kalousek je vůči Čunkovi v ostré vnitrostranické opozici.

Komentovat situaci uvnitř KDU-ČSL dnes odmítl předseda zelených Martin Bursík. Poznamenal pouze, že pokud by měl zůstat Kalousek, chtěl by, aby ve svém úřadě pokračoval i šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (v Topolánkově vládě jako nestraník za SZ). S Fischerem bude Bursík hovořit ve čtvrtek ráno.

Předsedy ČSSD, ODS a premiéra Fischera vyzvala dnes strana Liberálové.cz, aby Kalouska nechali dál řídit ministerstvo financí a a podpořili jeho politiku držící Česko "dostatečně daleko od propasti státního bankrotu našich kolegů z Maďarska a Lotyšska". Liberálové by si také přáli, aby zůstali i ministr zahraničí Schwarzenberg a vicepremiér Vondra.