Volby Home English

Ekonom: Nesmrtelný příběh ODA

23. 4. 2009 - ekonom

EKONOM: Deset let po zániku někdejší nejmenší vládní strany se to jejími představiteli v klíčových státních postech jen hemží.

Ač zemřeli, ještě mluví. Epitaf vytesaný do vyšehradského Slavína jako by byl ušit na míru i bývalé Občanské demokratické alianci (ODA). Už deset let je tato kdysi vládní, liberálně konzervativní strana fakticky mrtvá (dva roky i papírově). Navzdory tomu však lze na její osobnosti dodnes v Česku narazit v lecjaké špičkové pozici.

Například v Topolánkově dosluhující vládě sedí hned čtyři ministři, kteří mají za sebou minulost v ODA. Šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga sice nominovali zelení, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil je už dávno členem ODS a ministra kultury Václava Jehličku zase pojí s ministryní obrany Vlastou Parkanovou angažmá v KDU-ČSL.

Ti všichni však v devadesátých letech bývali osobnostmi aliance. Mimochodem, i v časech svého největšího rozkvětu mívala ODA v Klausových kabinetech jen po třech ministrech.

I v čele Národního bezpečnostního úřadu působí exposlanec ODA Dušan Navrátil. Ambasadory v Izraeli a v Chorvatsku jsou "oďáci" Michael Žantovský a Karel Kuhnl, zástupkyní ombudsmana je exsenátorka ODA Jitka Seitlová. Bývalého předsedu poslaneckého klubu ODA Oldřicha Kužílka si za šéfa svých poradců vybral ministr pro lidská práva Michael Kocáb a v alianci dříve působila i bývalá předsedkyně Akademie věd České republiky Helena Illnerová.

S ODA "dýchal" také Jiří Pekárek, do loňska šéf České stomatologické komory, nebo současný zakladatel proevropské strany Liberálové.cz Milan Hamerský.

celý text >> zde