Volby Home English

iDnes: Klaus by měl Lisabon podepsat krví, prohlásil šéf evropských liberálů

6. 5. 2009 - lib

Z reakcí Evropy na dnešní senátorské "ano" Lisabonské smlouvě čiší znatelná úleva. Europoslanci i přední evropští politici typu kancléřky Merkelové či prezidenta Sarkozyho považují schválení smlouvy za správný krok i signál váhajícím zemím. S optimismem zavrhují i možný šachmat ze strany prezidenta Klause.

Šéf liberálů v europarlamentu Graham Watson byl ohledně českého prezidenta o poznání ostřejší. "Václav Klaus by měl nyní text podepsat krví - a před červnovým summitem EU. Nyní potřebujeme jasnost, nikoli další zmatení," prohlásil Watson, jemuž zdatně sekundoval i jeho kolega Andrew Duff. Ten záměr skupiny senátorů ODS předložit dokument Ústavnímu soudu označil za politováníhodný.

"Nákladný a zdlouhavý spor s cílem zničit smlouvu je poslední věcí, kterou v tuto chvíli Evropa od Prahy potřebuje," prohlásil Duff. "Prezident Klaus by měl přestat hrát hry a naplňovat místo toho své ústavní povinnosti," dodal.

Čeští liberálové souhlasí s postojem kolegů, obstrukce nejsou na místě. Ústavní soud už o věci a) rozhodl, b) i kdyby byl nesoulad s LS s českou ústavou, pak musíme změnit naši ústavu!!