Volby Home English

Otevřený dopis ministryni spravedlnosti

13. 5. 2009 - tiskové stanovisko - - L i b e r á l o v é . CZx

JUDr. Daniela Kovářová
Ministryně spravedlnosti ČR
Vyšehradská 16, Praha 2
V Praze 13.5.2009

Otevřený dopis ministryni spravedlnosti

Vážená paní ministryně,
obracíme se na Vás s výzvou, abyste neprodleně konala v kauzách léta ničící prestiž a vnitřní fungování resortu jehož vedení v těchto dnech přebíráte.

Jestli existoval jeden dobrý důvod pádu vlády, pak to bylo ostudné politické ovliňování práce státního zastupitelství lidmi z okruhu premiéra Topolánka. Klubko kauz kolem exministra Jiřího Čunka je třeba začít neprodleně rozplétat. Politika vyhýbání se zodpovědnosti Vašeho předchůdce a jeho nezasahování do ostudné činnosti Nejvyšší státní zástupkyně a celé „justiční mafie“ není dále udržitelná.

Proto Vás vyzýváme k převzetí osobní odpovědnosti za (aspoň pokus o) řešení zmíněných kauz a přijetí následujících opatření:

1) žádáme, abyste podnikla kroky k revizi usnesení NSZ o předání kauzy Čunek z Přerova do Jihlavy,
2) žádáme, abyste co nejdříve (25.5.) předložila vládě návrh na odvolání (nahrazení) Nejvyšší státní zástupkyně R.Vesecké, selhala jak manažersky, tak i osobnostně,
3) žádáme, abyste do dvou měsíců předložila vládě novelu zákona o státním zastupitelství tak, aby se jmenování (odvolávání) státních zástupců dostalo z přímého vlivu politiků.

Víme, že Vaše funkční období je velmi krátké, přesto doufáme, že jej využijete ke krokům, které začnou napravovat hrubě poškozenou pověst Vašeho resortu.

S úctou a pozdravem
Mgr. Milan Hamerský, lídr Liberálové.CZ
Linh Nguyen, kandidát Liberálové.CZ