Volby Home English

NPes: Zakazovači si vstřelili vlastní gól

15. 5. 2009 - npes

s reakcemi čtenářů na NPsu

V Chomutově zakázala primátorka z ODS všechny pochody, protože demonstraci pořádanou rómskými sdruženími napadli nacionalisté. To je krásný gól do vlastní branky. Zakazovači mezi politiky a novináři se dlouho vezli na vlně veřejné poptávky zakázat, zrušit, odstranit, samozřejmně ty zlé, holohlavé. Komentátor HN Tomáš Němeček navrhuje nositele nepříjemných názoru na odpoledne připoutat k radiátoru na služebně policie (HN, 27.4.2009).

Když se k veřejným projevům odhodlali odpůrci nacionalistů, padla kosa zákazů na ně. Došlo na slova liberálů, represe se obrací proti jejím podporovatelům. Proti demagogii zakazovačů je třeba důsledně opakovat: Svoboda je tak cenná, že musí unést i projevy svých nepřátel a kritiků. Na pochodech není nic špatného, ať je organizují odbory, lidskoprávní organizace, fotbaloví fanoušci nebo jde o politickou akci radikálů oranžových nebo černých. Pokud přitom dochází k porušování zákona, máme zde orgány určené k zásahu.

Skutečně chceme malátnou občanskou společnost ještě více přidusit? Co třeba dodržovat zákony a rozhodnutí soudů? Kdy média přestanou nadržovat porušování zákonů komunálními politiky a oslavovat jejich rozhodnost. Zákazy pochodů, např. poklidných odpůrců radaru v Praze, odmítly soudy, přesto primátoři ODS s podporou většiny politického spektra v Praze, Plzni, Chomutově a dalších městech dále sbírají politické body za tvrdou ruku, kterou ukázují nekonformním názorům.

Nechceme už konečně po policii požadovat řádnou službu? Proč efektivně nestíhá násilné projevy a zadržuje mládež s pitomými nášivkami či opilce pokřikující na koncertech zmatená hesla a mávající pravicí?

Samozřejmně nikdo nemá právo jít centrem města, kdy ho napadne, blokovat dopravu a omezovat „běžný“ provoz. Je na příslušných konšelích, aby ve svých městech vyhradili místa pro veřejnou prezentaci názorů. Nejen ve velkých městech najdeme parky a další místa vhodná pro využití a la Hyde park.

(psáno pro HN, nevydané)