Volby Home English

Osm Klausů se u Hradu přetahovalo s klausovci -happenig aktivně podpoříli Liberálové.CZ

21. 5. 2009 - webVize.cz, mediafax, týden/>______________________________________________________

originál zprávy Týdne zde
Výtvarník David Černý spolu s dalšími účastníky happeningu na Hradčanském náměstí předvedl, co podle něj baví českého prezidenta Václava Klause.
Václav Klaus se zhlíží v zrcadle, hraje tenis, barví zeměkouli namodro, muchluje se s jakousi ženštinou, ždíme Českou republiku do rudého kbelíku, kope do Václava Havla.

x


Celkem osm postav v gumových maskách českého prezidenta nekolik minut předvádělo činnosti, které prý Václava Klause charakterizují.
Jednoduchý satirický výjev předvedli účastníci čtvrtečního happeningu pod sochou prezidenta Masaryka na Hradčanském náměstí, kam přišli vyjádřit protest proti chování českého prezidenta.

Podle prohlášení, které přečetla herečka Eva Holubová, účastníci akce Klausovi vyčítají jeho destruktivní protievropskou politiku a podlézavý postoj vůči Rusku i to, že se vměšuje do odborné diskuse o životním prostředí nebo architektuře.

Akce, k níž se spolu s Davidem Černým v minulých dnech přihlásili například režiséři Václav Marhoul, Petr Zelenka a Jan Hřebejk nebo hudebník David Koller, dostala stranické zabarvení, když se jako spolupořadatelé projevili zástupci strany Liberálové.cz.

Ještě před vystoupením Černého gumáků místo pod Masarykovou sochou obadili odpůrci Evropské unie, kteří přišli vyjádřit opačné postoje než pořadatelé happeningu. Rozvinuli neblaze známá hesla z dob socialismu, do nichž zakomponovali Unii, Davida Černého nebo Václava Havla. Obě skupiny se pak dělily o pozornost několika desítek přihlížejících, z nichž značnou část tvořili novináři a turisté.

____________________________________________________________

Při happeningu na Hradčanském náměstí padla výzva k odstoupení Klause
MEDIAfax - originál zprávy zde

Happeningu s názvem Počemu, během něhož bylo prezidentu Klausovi veřejně položeno 12 otázek ze tří oblastí politiky, podpořili i Liberálové.cz. Otázky u sochy prvního českého prezidenta Tomáše Garrique Masaryka přečetla herečka Eva Holubová.

"Domníváme se, že v této zemi nesmí být nikdo nad zákonem, tedy ani prezident," řekl agentuře Mediafax lídr kandidátky politické alternativy Liberální strany Milan Hamerský, jehož strana přišla iniciativu Počemu podpořit. "Pokud někdo vystupuje jako prezident, má se jako prezident chovat," uvedl Hamerský na úvod happeningu.

U sochy se pak objevilo deset postav s gumovými maskami prezidenta Václava Klause a zabývaly se různými činnostmi: praly peníze v kbelíku, ždímaly molitanovou republiku, ukazovaly rozličné diplomy a přebarovaly na modro glóbus. Poté vystoupila herečka Eva Holubová, která přednesla 12 otázek adresovaných prezidentu Klausovi. Nejčastěji se týkaly jeho preferování Ruska. Během čtení se ozývaly ze strany přihlížejících výzvy k prezidentově demisi.

Happeningu přihlíželo asi 100 osob, mezi nimi i známé osobnosti jako hudební kritik Jan Rejžek, bývalý člen skupiny C a K Vocal Ladislav Kantor. Prezident Václav Klaus byl v době konání akce na summitu Rusko - EU v Chabarovsku.

"Přišla jsem tuto akci podpořit, protože nechci být jen přihlížející. Jsem tu jako normální občanka se svou dcerou a chci vyjádřit svůj názor a vedět odpověď na své otázky," uvedla po projevu Holubová, která se na happening dostavila se svou dcerou Karolínou.

Při happeninku se objevila i druhá skupina lidí, kteří se snažili uměleckou iniciativu podporovanou Liberály zironizovat. Měli hesla "S EU na věčené časy a nikdy jinak" či "Buduj EU, posílíš mír". Nešlo však o žádnou organizovanou skupinu. "Dozvěděl jsem se o tomto happeningu, tak jsem zavolal několika známým a trošku jsme to chtěli odlehčit. Když happening, tak proč ne na obě strany," řekl Mediafaxu organizátor Martin Čejka.