Volby Home English

Belgický liberál a federalista Guy Verhofstadt - kandidát na předsedu EK

17. 6. 2009 - tiskové stanovisko - - L i b e r á l o v é . CZ



S radostí sledujeme politický sobouj o důležitou funkci předsedy Evropské komise mezi, končícím konzervativcem Barrosem a liberálem Verhofstadtem.
Liberálové.CZ připomínají, že tento belgický liberál již několik let veřejně vystupuje s myšlenkou USE - Spojených států evropských.
osobní stránka en.guyverhofstadt.be/
portál k USESpojeneStatyEvropske.cz/

____________________________

http://www.euractiv.cz
Evropští zelení chtějí, aby se k jmenování Barrosa vyjádřil Parlament
Podle slov předsedy zelených Daniela Cohn-Bendita by se parlamentní debata ohledně opětovného jmenování José Manuela Barrosa na post předsedy Evropské komise měla uskutečnit tento týden před zahájením summitu EU a dle procedur, které pro tuto příležitost stanovuje Lisabonská smlouva.

Bývalý předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering již v březnu navrhl, aby byl nový předseda Evropské komise jmenován na prvním zasedání nově zvoleného shromáždění 15. července.

Joseph Daul, předseda parlamentní frakce Evropské lidové strany a Evropských demokratů (EPP-ED), navrhl vytvoření koalice mezi Evropskou lidovou stranou (EPP), Aliancí liberálů a demokratů (ALDE) a Stranou evropských socialistů (PES), která by opětovně zvolila José Manuela Barrosa předsedou Komise.

Evropští socialisté však návrh na Barrosovo jmenování do této funkce kategoricky odmítají. V případě, že Barroso nezíská při hlasování v tajné volbě dostatek hlasů, liberálové, zelení a socialisté hodlají společnými silami podpořit dalšího kandidáta, kterým je bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt.

Francie a Německo si přejí, aby členské státy přijaly politické rozhodnutí o kandidátovi na post nového předsedy Komise již na červnovém zasedání Evropské rady (18.-19.června). Rozhodnutí by tak vzešlo z konzultací mezi Evropskou radou a Evropským parlamentem a nemělo by být v písemné formě.

Témata:
„Musíme zastavit Barrosa,“ říká Daniel Cohn-Bendit. „Neexistuje jediný rozumný důvod pro to, abychom o jeho opětovném jmenování rozhodovali nyní,“ dodal. Pro předsedu zelených je nepředstavitelné, aby byl bývalý předseda Komise a velký obhájce Lisabonské smlouvy jmenován podle stávajících pravidel stanovených Smlouvou z Nice.
Švédsko, které 1. července převezme rotující předsednictví EU, si však odložení jmenování nového předsedy Komise nepřeje. Je přesvědčeno, že EU potřebuje silné vedení, aby mohla čelit hospodářské recesi. S tím ale nesouhlasí Cohn-Bendit, který se domnívá, že dokud nebude na podzim jmenována nová Komise, situaci by měla řešit Komise stávající.

Vzpurný parlament?

V květnu letošního roku Evropský parlament přijal na návrh europoslance Jean-Luca Dehaeneho (EPP-ED) rezoluci, která ustavila náležité konzultace mezi ním a Evropskou radou. Po skončení voleb do Evropského parlamentu by tak Evropská rada měla po konzultacích s europoslanci zahájit jmenovací proces předsedy Komise.

Lídr zelených Cohn-Bendit se však domnívá, že případné formální jmenování Barrosa šéfem Komise by se mohlo postarat o horké chvilky při prvním zasedání nově zvoleného Evropského parlamentu. Poslanci by totiž nemuseli s tímto krokem souhlasit, což by občanům a především irským voličům, kteří budou rozhodovat o osudu Lisabonské smlouvy ve druhém referendu, vyslalo špatný signál.

Cohn-Bendit již v minulosti vyjádřil svůj nesouhlas s opětovným jmenováním José Manuela Barrosa do čela Evropské komise. „Politika předsedy Barrosa selhala v mnoha oblastech – ekonomice, životním prostředí a demokracii. Nemůžeme si dovolit dalších podobných pět let.“

V pozadí celé diskuse o institucionálních otázkach se mezitím seskupují liberálové, zelení a socialisté, kteří plánuji proti Barrosovi postavit silného protikandidáta – je jím bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt, který v nedávných volbách do Evropského parlamentu získal europoslanecký mandát.

Cohn-Bendit však odmítl komentovat zvěsti, že on je hlavním tvůrcem případné Verhofstadtovy budoucí Komise a připomněl, že před pěti lety byla kandidatura bývalého belgického předsedy vlády zablokována skupinou europoslanců, včetně Barrosa, kteří obhajovali válku v Iráku.

Soupeři i na Facebooku

Soupeření mezi Barrosem a Verhofstadtem se přeneslo i do virtuální arény. Pouhých šest dní po svém založení (10. června) na populárním internetovém serveru Facebook čítala skupina podporující kandidaturu Verhofstadta na post předsedy Komise již tisíc členů. Skupina stavící se za Barrosa zatím značně zaostává – může se pochlubit jen deseti příznivci.