Volby Home English

LN: TOP 09 aneb Kalouskova 4Koalice

18. 6. 2009 - LNNová konzervativní strana má šanci navázat na slavné roky Čtyřkoalice. Média darovala novému projektu starých tváří TOP 09 neskutečnou pozornost a podporu, výsledek se záhy dostavil, až 39 procent občanů nevylučuje, že by jí mohli volit. Kdo si vzpomene na lednové průzkumy, kde možná podpora pro eurokritiky ze Strany svobodného občana dosáhla na 22 procent, červnový výsledek 1,26 procent je více než mírně odlišných.

Komentátoři zopakovali při vzniku nové strany tradiční písničku ODA, US-DEU, SZ také zazářily a zklamaly. Politika je v jejich pojetí momentálním stavem. Že v různé době, různé strany měly podporu, dělaly reálnou politiku a měly i úspěchy není podstatné, dnes už neexistují jako ODA či jsou bezvýznamné jako US-DEU. I když najdeme některé podobnosti z výše zmíněnými stranami nebo i dalšími jako Evropští demokraté, či klony NEZ, Kalouskův projekt TOP 09 je zdaleka nejvíce příbuzný Čtyřkoalici. Pevný lidovecký základ doplněný výraznými jednotlivci.

x

Čtyřkoalice KDU-ČSL, US, ODA a DEU v letech 2000-2002 dosáhla značných politických úspěchů. Byla spojením proti „smlouvě o stabilním prostředí“ mezi vládnoucí Zemanovskou ČSSD a poloopoziční Klausovou ODS. V prvních krajských volbách získala Čtyřkoalice/lidovci 5 hejtmanů, např. dnes médii propíraný šéf NKÚ Dohnal, byl hejtmanem kraje Vysočina.

TOP 09 je nástrojem pro udržení pravicové skupiny lidovců kolem Kalouska v politice. Slabost a politické zaměření současného vedení lidovců by tuto skupinu odsunulo na okraj i v případě, že by lidovci politicky přežili a podíleli se na budoucí vládě. Obě tyto věci navíc nejsou vůbec jisté. Proto je nesmyslná teze některých komentátorů o velkém riziku, které podstupují Kalousek a jeho pobočník Schwarzenberg. Pokud by neudělali nic, pak by v politice definitivně skončili a mohli by maximálně na Vysočině diskutovat s politickým důchodcem Zemanem. To si ani jeden nepřeje a proto se rozhodli postavit osudu a zkusit štěstí. Cíl je jasný, ještě jednou si zopakovat „báječná vládní léta“ s Topolánkem.

TOP 09 je postavený na pevném základě léty prověřených vazeb mezi lidovci, doplněný o loajální jednotlivce. Spojení s partičkou nezařaditelných starostů je jen trikem. I když se starostové dostanou na kandidátky, preferenční hlasy pohlídají, aby výsledek byl podle záměrů hlavních hybatelů. Vykrvácení konkurentů TOP 09 při volbách do Evropského parlamentu, mediální fascinace hodným knížetem a ďábelským Richelieu, personální i ekonomické zázemí a vhodné načasování hraje konzervativcům do karet.
Říjnové volby nabízí velké drama, jak bude vypadat budoucí politická mapa. Zda ke třem jistým hráčům přibudou jedni a udrží se druzí lidovci, jak dopadnou zelení.
TOP 09 čeká hop a nebo trop.