Volby Home English

Týden: Liberálové po sedmi letech zavírají krám

23. 6. 2009 - týden/další média /

Týden: Nedávné volby do Evropského parlamentu, v nichž dokázaly bodovat jen větší strany, mají první oběť. V úterý ohlásili definitivní konec čeští liberálové, kteří existovali od roku 2002 jako Liberální reformní strana (LiRA) a naposledy kandidovali pod značkou Liberálové.CZ.

Liberálové, jejichž nejvýraznější postavou byl bývalý člen ODA Milan Hamerský, byli typem volební strany, která prakticky nemá žádné členy, ovšem dokáže o sobě dát vědět. Šest let měli dokonce své želízko v Senátu, bývalého rektora Masarykovy univerzity Jiřího Zlatušku, spolupracoval s nimi ekonom Tomáš Ježek, zaujali ale také originálními kampaněmi, v nichž ironizovali zejména národovectví a euroskepticismus prezidenta Klause. Stáli také za prvním pokusem o prosazení eutanazie do české legislativy.

O konci strany rozhodla páteční porada vedení, které hodnotilo další vyhlídky tohoto uskupení. „Není energie z naší strany, ani zájem od veřejnosti," shrnul závěry porady Hamerský.
V červnových volbách dosáhli Liberálové.cz hubeného výsledku 0,07 procenta, což představovalo pouhých 1775 hlasů.

Formálně zanikne strana až ke konci tohoto roku, do té doby rozprodá svůj majetek, zejména nábytek, a pokusí se dořešit finanční spor se senátorem za ČSSD Jiřím Dienstbierem. Toho liberálové žalují, že je v loňských senátních volbách podvedl o několik set tisíc korun, když nesplnil předem uzavřenou dohodu o spolupráci. Tečkou za sedmiletou existencí strany by měla být koncem října rozlučková party.

Hrstka členů strany již avizuje, že se rozběhne do podobných uskupení, Občané.cz, Strana zelených nebo TOP 09.

LiRA, respektive Liberálové.cz, jsou dalším liberálním uskupením, které na domácí politické scéně propadlo. V minulosti dopadly podobně neslavně Unie svobody, Evropští demokraté či v poslední době Strana zelených.