Volby Home English

Liberálové.CZ žalují senátora ČSSD Dienstbiera o 392 tis. korun

9. 7. 2009 - média

portál ČeskáMédia odkazuje na Týden.cz, Lidovky.cz, ČTK.cz, iDNES.cz
odkaz na stovky fotek z kampaně FotoGalerie


Praha - Politická strana Liberálové.cz se domáhá na senátorovi Jiřím Dienstbierovi zaplacení částky 392.000 korun kvůli údajnému porušení smlouvy o spolupráci na jeho loňské volební kampani. Na politika proto podala k Obvodnímu soudu pro Prahu 2 žalobu, jejíž kopii strana zaslala ČTK. Dienstbier čelil v souvislosti se smlouvou i trestnímu oznámení, podle policie ovšem z tohoto oznámení nevyplynulo, že by senátor spáchal trestný čin.

V žalobě Liberálové.cz uvádějí, že v březnu 2008 uzavřeli s Dienstbierem písemnou smlouvu o vzájemné politické spolupráci při podzimní senátní kampani ve volebním obvodu Kladno. V případě Dienstbierova volebního úspěchu měla spolupráce pokračovat tak, že by Liberálové.cz zajišťovali senátorovo zázemí, například kancelář a její vybavení.

Dienstbier, který se pak do horní komory parlamentu skutečně dostal, ale další spolupráci s touto politickou stranou odmítl. Liberálové.cz proto od smlouvy odstoupili. V žalobě poukazují na občanský zákoník, podle nějž musí po zrušení smlouvy každá ze stran vrátit vše, co na základě kontraktu dostala.

Politická strana tvrdí, že do Dienstbierovy volební kampaně vložila 202.000 korun - hradila volební inzeráty v novinách, monitoring médií a náklady na pořádání předvolebních akcí. Členové strany prý navíc pro Dienstbiera fyzicky pracovali, tuto činnost si cení na 140.000 korun. Strana pro kampaň údajně poskytla i své know-how v hodnotě 50.000 korun, mimo jiné vytvořila grafiku volebních inzerátů. Celkem tedy po politikovi požaduje 392.000 korun a úroky z prodlení.

Liberálové.cz na politika původně podali trestní oznámení, v němž Dienstbiera vinili z toho, že na nich podvodně vylákal 155.000 korun. Žalobci ale trestní oznámení z konce února takzvaně založili, a policie se tedy věcí nezabývá.

Dienstbier, který v senátních volbách kandidoval za sociální demokracii, jejímž členem ovšem není, tvrdí, že Liberálové.cz nejednali v souladu se smlouvou, protože na účet nevložili předem dohodnutých 100.000 korun a ostatní výdaje činili podle vlastního uvážení bez předchozí dohody. Členům volebního týmu prý nabídl odstoupení od smlouvy a finanční náhradu ve výši 150.000 korun a úhradu nákladů za benzin. Podání trestního oznámení označil za pokus o zviditelnění strany v kampani před červnovými volbami do Evropského parlamentu.

_____________________________
více:
1.6.2009, iDNES: Kauza Dienstbier
26.2.2009, LIB: TrestníOznámeníJD