Volby Home English

Otevřený dopis poslanci Melčákovi

30. 8. 2009 - x(podporují Liberálové.CZ)
Vážený pane poslanče,
když jsem včera poprvé viděla zprávu, že jste podal ústavní stížnost proti zkrácení volebního období, začalo se mi najednou lépe dýchat – možná ještě jeden spravedlivý existuje.

Nezkoumám Vaše motivace a ani je snad nechci znát – stačí mi, že ať jsou Vaše pohnutky jakékoli, mohou vést k jediné věci, a tou je zrušení voleb, vypsaných v bezohledném rozporu s Ústavou.

Poslanecká sněmovna schválila v bezprecedentně krátkém čase zákon, kterým si zkracuje volební období – co na tom, že Ústava předepisuje postupy, jak sněmovnu legálně rozpustit. Stejně tak bychom se mohli jednou dočkat, že si sněmovna volební období prodlouží, pak se jí znelíbí prezident, proto přijme zákon, kterým mu zkrátí mandát a tak dokola. Senát v protiústavním tažení pokračoval a celou selanku zakončil prezident, který v rozporu s Ústavou a jí mu svěřenými pravomocemi, vyhlásil předčasné volby.

Oceňuji, že jste pro zákon nezvedl ruku – i to Vám dodává legitimitu před Ústavním soudem. Oceňuji, že jste jako jediný z 9 poslanců, kteří byli proti, sebral odvahu a stížnost k Ústavnímu soudu podal.

Oceňuji, že se jako jediný dovoláváte práva a nepřímo tak dbáte na to, aby naše současné skutky nezavdávaly příčinu budoucímu chování a pokřiveným ústavním zvyklostem.

Cesta, jakou jste zvolil, tedy stížnost na neoprávněné zkrácení Vašeho mandátu, je jediná možná, i když budí mnoho emocí. „Jde mu jen o koryto, jde mu o náhrady, o plat...“. Ve chvíli, kdy se nebyl schopen a ochoten dohodnout dostatečný počet poslanců (41) a senátorů (17), aby podali stížnost na zrušení zákona pro jeho protiústavnost, využil jste svého práva občana ČR a stížnost na porušení Vašeho práva podal.

Ať bude rozhodnutí Ústavního soudu jakékoli, byl učiněn krok, který je jasnou zprávou všem lidem, kteří si váží základních principů demokracie a dodává mi naději, že snad to s námi nebude ještě tak zlé.
Děkuji a přeji mnoho odvahy.
Marie Jílková
členka KDU-ČSL a kandidátka do předčasných neústavních voleb za KDU-ČSL v Pardubickém kraji.

PS: Toto není opěvná óda na osobu poslance Melčáka. Místo jeho jména můžete dosadit jakéhokoli jiného statečného poslance či poslankyni, kdyby se takový našel.