Volby Home English

Zlatuška chce prověřit Rathovo chování. Rath: Je žalobníčkem

30. 10. 2009 - x

http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/senator-zlatuska-chce-proverit-rathovo-chovani.html

Jiří Zlatuška se obrátil na úřad pro ochranu osobních údajů. Vadí mu chování Bývalému rektoru a senátorovi se nelíbí, jak hejtman nakládá s citlivými osobními údaji.

Bývalému rektorovi brněnské Masarykovy univerzity a senátorovi Jiřímu Zlatuškovi vadí, jak středočeský hejtman David Rath nakládá ve svém charitativním programu s citlivými údaji o zdravotním stavu lidí. Obrátil se proto na úřad pro ochranu osobních údajů. Informuje o tom server tyden.cz.

Zlatuška podnět k prošetření poslal včera emailem. "Vadí mi, že pan hejtman shromažďuje data lidí o zdravotním stavu a užívá je navenek. U dvou obdarovaných lidí řekl, jaké mají problémy," popsal tn.cz situaci Zlatuška.

Ten, kdo chce požádat hejtmana o dar, musí doklady prokázat, že je v momentálně neřešitelné životní situaci. Rathovi se navíc upíše, že mu hejtman předá dar osobně a využije to při své prezentaci.

Podle bývalého senátora se Rath chová nezákonně. "Vzniká tak důvodné podezření, že jako soukromá osoba pod hypotetickým příslibem možné finanční výpomoci vyžaduje od občanů ve finanční nebo jiné nouzi osobní i citlivé údaje, jejichž získávání a shromažďování nebo zveřejňování (u osob, kterým byla finanční částka poskytnuta) je jinak chráněno zákonem," píše v podání Zlatuška.

Rath: Zlatuška je žalobníček
Zlatuška má za to, že takové jednání by měl Úřad pro ochranu osobních údajů sankcionovat.
Rath s ním ale nesouhlasí. " Součástí žádosti o poskytnutí mé finanční pomoci je i písemný souhlas obdarovaného s použitím osobních dat. Pan Zlatuška si to mohl jednoduše zjistit buď na internetu nebo se mě mohl zeptat. Takto jen vypadá jako žalobníček, který navíc žaluje něco, co není pravda," uvedl tn.cz hejtman.

Zda podnět úřad pro ochranu osobních dat obdržel, bude jeho mluvčí Hana Štěpánková vzhledem ke státnímu svátku vědět nejdříve ve čtvrtek.
Charitativním projektem Rath zareagoval na kritiku, že nesplnil slib dát jeden ze svých platů na charitu. Rath totiž bere odměnu za funkce hejtmana i poslance. Jen na hejtmanském platu dostal podle Týdne bezmála milion hrubého. Darem poskytl zatím celkem 120 tisíc korun.
Na charitu měl dát Rath i peníze, které vysoudil za Mackovu facku. Ani za půl roku ale toho nebyl schopný. Podívejte se na srpnovou reportáž: