Volby Home English

Reflex: Kalouskova druhá Čtyřkoalice

29. 11. 2009 - xx


V sobotu si Karel Gott převzal Českého Slavíka a Karel Schwarzenberg žezlo prvního předsedy strany TOP 09. Ani v jednom případě se překvapení nekonalo, sedmdesátiletí pánové důstojně zvládli své role a potlesk si zasloužili. Precizně připravená představení pro média splnila svoji roli. V případě topiků ukázat veřejnosti sjednocenou a sebevědomou sílu připravenou podílet se na vládě.

Projekt Kalouskových lidovců a Schwarzenbergových přátel vstupuje do české politiky, která má za dvacet svobodných let bohatou a barvitou historii vzniku stran, jejich vzestupů i propadů. V politických i úřednických vládách se vystřídali zástupci 11 stran.

Komentátoři opakují tradiční písničku ODA, US-DEU, SZ také zazářily a zklamaly. I když najdeme některé podobnosti s výše zmíněnými stranami nebo i dalšími jako byli Evropští demokraté, či klony NEZávislých. Projekt TOP 09 je zdaleka nejvíce příbuzný Čtyřkoalici (4K). Lidovecký personální základ doplněný loajálními jednotlivci s přidanou hodnotou, odborníci, komunální politici, sponzoři.

1998-2002

Čtyřkoalice složená z KDU-ČSL, US, ODA a DEU dosáhla v letech 1998-2000 značných politických úspěchů. V prvních krajských volbách získala Čtyřkoalice/lidovci 5 hejtmanů při průměrně 23 procentní podpoře. Spojení proti „smlouvě o stabilním prostředí“ mezi vládnoucí Zemanovou ČSSD a poloopoziční Klausovou ODS fungovalo dokud je nerozbil ambiciózní nešika Cyril Svoboda.

TOP 09 je stejně jako 4K marketingový projekt účelově vytvořené nové značky starých tváří reagujících na nestabilní politickou situaci a krizi identity ODS. Jednou byl duchovním otcem projektu Josef Lux, po druhé je to jeho žák Miroslav Kalousek. Lídři fakticky nic neřídí, vrátili se z emigrace, pracovali v diplomacii, začali s politikou v dresu Občanské demokratické aliance, Karlové Schwarzenberg a Kühnl. Mladší, současný velvyslanec v Chorvatsku, musel balancovat mezi pnutím jednotlivých složek 4K.

Ctihodný kmet

Schwarzenberg musí udržet obraz posledního spravedlivého garantujícího, že dohlédne na čistotu úmyslů značně protřelých spolustraníků ve vedení i na kandidátkách. Obě formace přišly s jako hlavním programovým bodem s NADĚJÍ. Schwarzenberg nemá věk a energii čekat čtyři roky v opozici, kdo mu nabídne ministra zahraničí, s tím se domluví. Ostatní také budou v pokušení jít do vlády (udržet si vliv na ministerstvech) a následovat osud unionistů a zelených. Pokud však vznikne koalice ODS a ČSSD, je šance na dlouhodobé etablování topiků.

Špatný odklad

Jak říkal Napoleon, situace na bojišti se mění každým okamžikem. Předčasné volby v říjnu by jistě přinesly TOP 09 úspěch. Při volbách do Evropského parlamentu odpadli zelení, média byla fascinována hodným knížetem a ďábelským Richelieu, personální i ekonomické zázemí kampaně profesionálně šlapalo a průšvih s úplatkem pro poslance Šustra byl rázně řešen.

Odklad voleb o šest měsíců může mít pro topiky fatální důsledky. Především dojde k okoukání jak veřejností, tak i médii, ani jednotu nepůjde udržet navždy. Bez zájmu média ponechala hlasování o zákoně o zkrácení volebního období. TOP-lidovci pro, Schwarzenberg proti. Celá strana je však pro ctění ústavy. A tak to bude se vším.

Političtí soupeři získali čas upravit své mnohaset miliónové marketingové strategie tak, aby zúžily prostor, kde topici získávají body. Nepůjde jen o klíčové hráče ODS a ČSSD. Lidovci a zelení, byť s malými zdroji oslovují důležité voličské niky, mají výhodu průběžného přísunu státních financí a zavedených značek a pomalu se dostávají z defenzívy.

Zemanovi topici

Promyšleně se rozbíhá i projekt „levicových topiků“. Strana práv občana (SPO) zakládaná přáteli Miloše Zemana má šanci nejen oslabit obě velké levicové strany, ale získat i protestní voliče z celého spektra a řádně zamíchat volebními výsledky.

Jisté je v tu chvíli jen to, že květnové volby v příštím roce budou velké drama, kdy ve sněmovně mohou být 3 nebo i 7 stran. Vláda pravděpodobně bude opět vznikat složitým způsobem.