Volby Home English

Věci veřejné (VV) mají v Praze podporu 15%

23. 1. 2010 - týden

Týden.cz: http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/top-09-by-v-praze-porazila-ods_156131.html
ODS v Praze, své tradiční doméně, výrazně ztrácí. V komunálních volbách by ji nyní lehce předběhla strana TOP 09, vyplývá z průzkumu agentury STEM/MARK. Ten si objednala strana Věci veřejné.

Podle prosincového průzkumu by pražské volby vyhrála TOP 09 s 27,5 procenta. ODS by měla o půl procenta hlasů méně. Před čtyřmi lety přitom získala téměř polovinu všech odevzdaných hlasů. Třetí by skončila ČSSD a za ní jen s malým odstupem strana Věci veřejné. Na magistrát by zasedla ještě Strana zelených.

"Výsledky nás natolik překvapily, že jsme se rozhodli pro kontrolní testování. Oslovili jsme agenturu Factum Invenio. Čísla ale i v tomto případě hovoří jasně," řekl předseda Věcí veřejných Radek John serveru iDnes.cz.

Téměř šedesáti procentům Pražanů vadí korupce a kvalita hospodaření magistrátu. Agentura se v prosinci dotazovala 2412 respondentů.
Průzkum agentury Factum Invenio tento výsledek potvrdil, byl proveden mezi 508 dotazovanými v lednu, zohledňuje tedy i dopad kauzy Opencard.

"Dlouhodobou stagnaci preferencí vnímám jako velmi významnou. Chceme-li volby vyhrát, musíme začít s velmi aktivní politikou. To je pochopitelně úkol pro celou ODS," uvedl pražský primátor Pavel Bém. Pokles preferencí se podle něj datuje na přelom října a listopadu loňského roku. Pražský primátor ale zároveň zdůraznil, že všechny průzkumy veřejného mínění bere s rezervou.

Neoficiálně členové pražské ODS připouštějí, že pokles preferencí v Praze je velký problém, kterého se obávají. "Je to vztyčený prst. Kdysi se říkalo, že v Praze vyhraje volby i tenisová raketa (někdejšího šéfa ODS a nyní prezidenta Václava) Klause, ale to není pravda," řekl jeden z nich.

TOP09 dnes přišla o lídra v Karlovarském kraji. Roman Šmucler kvůli časové náročnosti kampaně rezignoval. Je ale připraven se voleb do poslanecké sněmovny zúčastnit na jiném místě kandidátky.