Volby Home English

Týden: Sbírám černoprdelníky, chlubí se místopředseda lidovců

25. 1. 2010 - týden

Jak je možné ještě říkat lidovcům? Jeden z místopředsedů KDU-ČSL David Macek vyzval své četné fanoušky na sociální síti Facebook, aby mu pomohli najít neznámé přezdívky jeho parlamentní strany. "Začal jsem sbírat černoprdelníky," říká Macek.

Jednoho z lidoveckých šéfů inspirovala kauza hradeckých kolegů, kteří tento týden oficiálně vyzvali předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga k omluvě. Schwarzenberg, který vede konkurenční stranu, loni v listopadu v médiích označil lidovce za "černoprdelníky". A odmítá se za výrok omluvit, přesto, že podle lidovců urazil památku věřících politických vězňů, kterým takto přezdívali dozorci.

Napište, jak nám říkáte
Macek ale na svém profilu naopak vyzval stovky svých fanoušků, aby mu řekli, jak lidé ještě říkají lidovcům: "Užívám si pravého masopustního veselí. Jsem totiž černoprdelníkem, hadem, pambíčkářem,... kdo zná další maškarní kostým pro lidovce? sem s nim! :-)) Just take it easy, my dear sibs, eh? ;-)"

Zatím ale příliš úspěšný ve sbírce není. Konkrétně reagoval jen předseda Liberální reformní strany Milan Hamerský, který mu vzkázal: "a co když jsi .... bojím se to vůbec napsat .. tím nejhorším stvořením, co pan Bůh dopustil libe*álem."

Diskutující se ale našli na stránkách Karla Schwarzenberga, kde ho podpůrné hlasy chválí poněkud zprofanovaným stylem: "Jste jednička." A nebo na stránce předsedy lidovců Cyrila Svobody. Tam jeden z fanoušků umístil koláž nahých pozadí s textem: "Že by pan SchwarzChrnil trpěl barvoslepostí?? Pozadí mé kamarádky z KDU tedy rozhodně černý není :)) Máte snad jiný pocit??"

Ať tak říká Kalouskovi
Svoboda, který podpořil hradeckou výzvu, to na Facebooku glosoval jen stroze: "I to je důkazem, že naši mladí kamarádi v KDU mají smysl pro humor."
Macek si ale věří. "Určitě nasbírám další nálepky. Přesně to zapadá do masopustního období. Ze středověku se zachovaly také texty, které jakoby znevažovaly řeholníky, ale pak se zjistilo, že si tak dělali legraci sami ze sebe. Je to zdravé, zasmát se, omluvu bych nevyžadoval," míní.

Ani sněmovní matador a vždy seriózní lidovec Jan Kasal by sice kvůli "trapnému" výroku nenechal knížete "drbat hlavou cihlu", ale přesto se mu prostořekost exministra nelíbí. "Jsem pětadvacet let v lidové straně a neslyšel jsem, že bychom si tak mezi sebou říkali. Na Vysočině tedy určitě ne. Ať si tak říká svým lidovcům v TOP 09 a uvidí, co mu na to Kalousek nebo Parkanová řeknou," vzkazuje Kasal.