Volby Home English

Týden: Liberálové.cz chtějí u soudu peníze po Dienstbierovi

4. 2. 2010 - x


Liberálové.cz žalují Jiřího Dienstbiera o 392 tisíc korun. Senátor za ČSSD údajně porušil smlouvu, když po svém zvolení do horní komory nepokračoval ve spolupráci se stranou, která mu v roce 2008 údajně zajišťovala volební kampaň. Soudkyně označila důkazy liberálů za nedostatečné a jednání odložila.

Mimoparlamentní strana Liberálové.cz před senátními volbami v roce 2008 uzavřela tehdy ještě jako LiRA s Jiřím Dienstbierem písemnou smlouvu o spolupráci na předvolební kampani. Bývalý ministr zahraničí v ní kandidoval ve volebním okrese Kladno za sociální demokracii, jejímž členem ovšem není. V případě Dienstbierova úspěchu měla strana zajišťovat senátorovo zázemí - to znamená kancelář, její vybavení, asistenty a podobně.

Dienstbier potřebný počet hlasů skutečně získal, s Liberály.cz však spolupracovat přestal. Strana tak údajně přišla o téměř šest milionů korun. Senátor totiž ročně dostává na provoz svého úřadu bezmála jeden milion korun. "A ty teď užívají asistenti ČSSD, kteří se na kampani nepodíleli," poukázal ve čtvrtek u soudu místopředseda strany Milan Hamerský.

Po Dienstbierovi však strana žádá "pouze" 392 tisíc korun. "Požadujeme proplacení doložitelných výdajů, které jsme s volební kampaní měli. Proto jsme soudu předložili jednotlivé faktury za inzeráty v místním tisku, monitoring médií a vstupy na sportovní utkání," řekl u soudu předseda strany Pavel Weiss.

Soudkyni to ale nestačilo. "Je třeba, aby žalobce konkrétně uvedl, o jaké inzeráty v jakých médiích šlo a kdy byly zveřejněny. Tvrzení, která předkládáte, musíte doložit," nakázala Liberálům.cz. "Těžko se dokazuje něco, co nebylo," rýpl si Dienstbierův obhájce, jeho syn Jiří.

Ten zároveň jmenoval dva nové svědky, kteří jsou ochotní dosvědčit, že nároky Liberálů.cz se nezakládají na pravdě. "Je to pan Pralovszký z reklamní agentury SIZE, který spolu s jednou členkou volebního týmu ČSSD vytvořil pro pana Dienstbiera grafiku, jejíž autorství si nárokuje pan Hamerský. Dalším trumfem je i bývalý senátor Zlatuška. Jemu totiž Hamerský také zajišťoval část kampaně. "Pan Zlatuška tak může doložit, že Hamerský byl většinu času v Brně a na kampani pana Dienstbiera se téměř nepodílel," uvedl Dienstbier junior.

Senátorův syn a obhájce v jedné osobě před soudem dále uvedl, že se Weiss pokoušel na jeho otce činit nátlak: "Weiss mu pohrozil, že v případě, že nevyhoví jeho požadavkům, bude celou záležitost medializovat, a tak Dienstbiera coby veřejného činitele významně poškodit." Jako důkaz o medializaci případu přečetl e-mail, který ve středu Hamerský rozeslal některým médiím. Mimo jiné v něm píše, že náznaky soudkyně, že i požadovaných 392 milionů korun je moc, je "výsměchem dobrým mravům".

Hamerský na to reagoval tím, že se Dienstbier snažil stranu uplatit 100 tisíci korun a funkcemi ve Středočeském kraji. Další jednání soudu se uskuteční 30. března.