Volby Home English

HN: Škatulata hejbejte se

15. 3. 2010 - hn

plná verze/
Že už nás politici nemají čím překvapit? Omyl! V čele mnoha kandidátek nezůstal kámen na kameni. A to mají strany na další změny čas do 29. března.
Cyril Svoboda utíká lidovecky rozvážně z ateistické Prahy do východních Čech za silnější volební podporou a jistým místem u Moravce v Otázkách ČT (17.3.) a místo sebe galantně nastrčil ženu, Janu Hybáškovou.
Jana Bobošíková utekla suverénně z Ústecka na Ostravsko před Milošem Zemanem.
Zelení se snaží povstat z popela nízkých preferencí angažováním Pražáka Martina Bursíka, tentokrát v roli zlého muže, na Ústecku, Brňana Ondřeje Lišku v Praze a Liberečáka Františka Pelce ve středních Čechách.
Věci veřejné Radka Johna internetovými primárkami příznivců pozměnili několik krajských lídrů, z marketingových a manažerských důvodů obsadili všechny větší kraje zastupitelé „véčkařů“ z Prahy 1.

Boj o Prahu
Na rozdíl od stran, které bojují o udržení se či vstup do sněmovny, udělali sociální demokraté strategické posílení ve veledůležité Praze na základě průzkumů. Tato dřívější bašta ODS vykazuje už delší dobu značnou nespokojenost voličů s bohorovností modré „městostrany“. ČSSD má v Praze šanci na historicky první volební vítězství. Síla topiků, zelených i véčkařů jde také na úkor malátné ODS.

Bez mandátu při šesti procentech
Příčinou současných rošád je nelogický systém rozdělení České republiky na čtrnáct rozdílně velkých volebních krajů. V Praze stačí straně na zisk mandátu 3,5 procenta, naopak na Karlovarsku je potřeba 15 procent.
Teoreticky i strana, která pohodlně překoná pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny, nemusí získat žádný poslanecký mandát. Minule byli poškozeni zelení, tentokrát to může drtivě postihnout lidovce, jejichž podpora je ve velkých krajích s velkým množstvím mandátů nízká a naopak tam, kde jsou silnější, je třeba na mandát více než 5 procent. Např. na Pardubicku získali lidovci v roce 2006 jeden mandát za 8,8 procent, pokud by dostali pod 6,6 procenta, pak by jejich mandát připadl ODS.

Tragický Moravec
Dalším specifikem voleb je regionalizace volební kampaně médii, která si, přirozeně v případě regionálních mutací novin a nepochopitelně v případě České televize, pletou volby do zákonodárného sboru s krajskými a někdy dokonce komunálními volbami. Pro strany je důležité, aby v televizi seděl politik známý a mediálně schopný i když odpovídá na nepřípadné otázky samolibého Václava Moravce.

Strany aktivně pracující s „kádry“ pochopily, že voliče více než program a ideologická čitelnost zajímají obličeje, které reprezentují jednotlivé stranické značky. U zelených, socialistů a véčkařů je za změnami zřejmý dobře promyšlený a také načasovaný postup, který jim může přidat cenné body. V případě lidovců a bobošíkovců viditelná ustrašenost prchajícího lídra způsobí více škody než užitku.

Nejde o to proč, ale koho. Nebo spíše, kdo z koho.