Volby Home English

hn: Cyril Svoboda není ustrašený

26. 3. 2010 - hnChtěl bych okomentovat názor Milana J. Hamerského ("Obličej je víc než program a idea", HN 16. 3. 2010), který - jak je u tohoto předsedy minoritních liberálů již tradicí - napadá konzervativní KDU-ČSL. Na to má právo, neměl by ale mlžit.

V čem se tedy mýlil? Cyril Svoboda "neutíká lidovecky rozvážně z ateistické Prahy". Zde mu totiž na mandát stačí cca 3,5 % hlasů, jak správně uvádí autor, a má tedy značnou rezervu oproti roku 2006. Královéhradecký kraj je sice relativně lidovecky silnější, ale v roce 2006 zde KDU-ČSL získala mandát jen o necelých osmdesát hlasů. Věta o "jistém místě" u Moravce v Otázkách ČT (17. 3.) se pak ukázala jako mylná. Janu Hybáškovou nikdo nikam nestrkal. Kdo si něco takového dovolí říci o emancipované, schopné a zdravě sebevědomé ženě, pak ji hrubě podceňuje a nezná její kvality. Ve výměně hraje roli logika, která říká, že Jana Hybášková má značnou podporu mezi liberálními voliči v Praze, jak ukázaly volby do EP. Synergie s lidoveckými hlasy je zde logickým vyústěním. Cyril Svoboda pak v Královéhradeckém kraji již jednou kandidoval, a to úspěšně. Region zná a rozhodně má mezi tradičním elektorátem vyšší renomé než předsedkyně EDS. Navíc oproti podzimu do Královéhradeckého kraje nepůjdou hlasy zahraničních voličů, kde jistě bylo možno počítat s mnoha sty hlasy i pro Janu Hybáškovou.

Naprosto souhlasím s tím, že systém rozdělení České republiky na čtrnáct rozdílně velkých volebních krajů je nelogický a poškozuje malé strany. Nechápu pak Václava Moravce, proč ve svých Otázkách přistoupil na pětiprocentní hranici v krajích, která v tomto kontextu nemá vůbec žádnou relevanci. Viz Karlovarský kraj a nutnost zde pro zisk mandátu získat cca 15 % hlasů.

Odmítám jednoznačně tvrzení, že v případě lidovců šlo při změnách na kandidátkách "o viditelnou ustrašenost prchajícího lídra". Předseda KDU-ČSL odešel z jisté pozice v Praze, do - pro zisk mandátu před jeho příchodem - nejistého obvodu. Na rozdíl od všech ostatních lídrů, kteří mají své jisté. Považuji to za odvahu a příklad všem, kteří prosazují slušnost a poctivost ve společnosti. Bez odvahy to totiž nejde.

Nasadí zde nejen mediálně známou tvář, ale i témata, která trápí nejen Prahu, ale i nás v regionech. Jde o kritiku arogance moci, nevymahatelnosti práva, korupci, rozkrádání veřejných prostředků, pohrdání přirozeným právem a diskriminaci rodin s dětmi. Protože to myslí vážně, pochybné desítky a stamiliony do reklamní kampaně neparlamentních i parlamentních stran lidovce minou. Je to dobře, KDU-ČSL tak nikomu z těchto mecenášů nemusí přísahat věrnost a mohou si dovolit zmíněné problémy ve skutečnosti řešit, ne jen o nich tlachat, jak jsme tomu svědky u jiných stran. Věřím, že Cyril Svoboda bude úspěšný. Jeho příchod významně zvýšil pravděpodobnost zisku mandátu pro lidovce v Královéhradeckém kraji.

Pavel Bělobrádek,
předseda OV KDU-ČSL Náchod