Volby Home English

BrněnskýDeník: Když se čistí vřed, teče hnis

26. 4. 2010 - bd-rovnost


Kauza bývalého starosty městské části Brno-Žabovřesky Aleše Kvapila a bývalého tajemníka radnice Brno-střed podezřelých z korupce má za sebou další dějství. Po tom co soud rozhodl 19.4., že po složení kaucí 4 a 2 milióny a podepsání příslibu spolupráce při soudím jednání se v pátek těšili oba podezřelí na propuštění z vazby.

Státní zástupce však podal ve čtvrtek proti rozhodnutí soudu stížnost, která má odkladný účinek na propuštění z vazby a proto oba podezřelí ve vazbě zůstanou další dny do rozhodnutí soudu o podané stížnosti. Státní zástupce svoje podání zdůvodnil potřebou zkoumat, z jakých zdrojů podezřelí mnohamiliónové kauce uhradili. Samozřejmně právním zástupcům podezřelých se tento postup nelíbí a kritizují jej.

Veřejnosti musí jít z celé kauzy hlava kolem. Na první pohled je vše jasné. Dva vlivní členové ODS měli požadovat úplatek po soukromé firmě za to, že ji nebudou dělat potíže při výstavbě víceúčelové budovy v katastu Žabovřesk. Policie zadržela Novotného s přímo po obdržení úplatku. Soud přirozeně nařídil vazbu s cílem zabránit podezřelým v ovliňovaání svědků, nebo dokonce v útěku. Vytvořil podmínky pro policii a státní zastupitelství na zajistění všech důkazů a vypracování žaloby.

Soud si stanovil vcelku přiměřené podmínky, za nichž chtěl obviněné propustit z vazby. Postup státního zástupce je však také pochopitelný, vzhledem ke konkrétní kauze je jistě podstatné, jaké peníze použili obvinění na úhradu kaucí. Přesto se však nelze ubránit pocitu jisté obstrukce. Prodlužování vazby je odůvodněné především v případech, tzv. „útěkové“ vazby. Tedy tam, kde hrozí reálné riziko, že se pachatel pokusí opustit republiku a vyhýbat se soudu a následně výkonu rozsudku. Toto riziko však soud ani státní zástupce nepovažují za tak velké, aby bylo příčinou trvání vazby.

Drtivý je dopad přes média natahované kauzy především pro ODS. Jde o velkou ránu o to větší, že Aleš Kvapil byl na volitelném místě kandidátky pro sněmovní volby. Narychlo musel být nahrazen. Souběžně pobíhá v Jihomoravské a Brněnské ODS vytěsňování bývalého krajského předsedy Milana Venclíka z funkcí, např. z postu krajského radního a následně i trafiky vládního zmocněnce pro dálnici na Mikulov. Připočtěme odvolání lídra kandidátky Mirka Topolánka a vidíme ODS v úplném rozkladu, že by od ní pes nevzal kůrku.

Po letech kdy agentura JPP (jedna paní povídala) šířila nedoložené pověsti o korupci mezi brněnskými politiky všech stran, se teď zdá, že důkazy jsou nezpochybnitelné. Jestli jde jen o náhodu nebo nás čekají další kauzy před komunálními volbami v půli října uvidíme. Nervozita jistě vládny mezi ohroženými členy bratrstva. Kdo bude další? Na koho to praskne? Když se čistí vřed, vytéká hnis. Bez tohoto nevábného postupu je léčba korupcí nakažené tkáně nemožná.