Volby Home English

Dokumenty LiRA

4. LIBERÁLNÍ STRANY S VAZBOU NA ODA


(str. 1678)

V únoru 2002 vznikla především z bývalých členů ODA LIBERÁLNÍ REFORMNÍ STRANA (LiRA), do jejíhož čela byl zvolen brněnský právník apolitolog Milan Hamerský (1973). Do strany s nevelkým počtem členů vstoupil již při založení i Václav Linkov (1975), rovněž bývalý člen ODA který se předtím pokoušel s jinou skupinou mladých lidí zaregistrovat vlastní LIBERÁLNÍ STRANU. Kvůli požadavkům na zrušení paragrafů trestního zákona postihujících občany za jejich smýšlení a využívání svobody slova (propagace fašismu, komunismu, šíření toxikomanie) a na zrušení právní kontinuity ji však ministerstvo vnitra odmítlo registrovat. Rozhodnutí potvrdil i Nejvyšší soud (který však již za protizákonný shledal pouze požadavek na zrušení právní kontinuity s komunistickým režimem) i Ústavní soud, k nimž se přípravný výbor strany odvolával. Evropský soud pro lidská práva do doby zpracování tohoto textu ve věci Liberální strany nerozhodnul.

LIRA se při vzniku přihlásila k liberalismu a pravicové orientaci. Jejími základními cíli se stala svoboda názorů, podnikání, cestování; rozum ve velikosti státu a podobě jeho orgánů; spravedlnost (důraz na rychlost, ochranu vlastnictví, smluvní volnost) a tolerance k názorům druhých, k odlišnosti (etnické, životních stylů).

V průběhu roku 2002 navázala kontakty s některými menšími pravicovými a nezávislými subjekty. Objevily se dokonce i nerealizované úvahy o převzetí názvu zkrachovalé Čtyřkoalice, kterou by nově vytvořily LIRA, ODA, Naděje a Cesta změny a kandidovaly ve sněmovních volbách v červnu 2002 (jichž se nakonec LIRA nezúčastnila).

Velkým úspěchem pro LIRA bylo, když se jí podařilo dohodnout s rektorem Masarykovy univerzity v Brně Jiřím Zlatuškou (1957), aby za ní jako nezávislý kandidát kandidoval v senátních volbách v roce 2002. Zlatuška (jediný kandidát LIRA) zvítězil ve volebním obvodě Brno-město a LIRA tak získala parlamentní zastoupení. Zlatuška začal být činný v senátorském Klubu otevřené demokracie.

V komunálních volbách LIRA nasadila neúspěšně pouze jednoho kandidáta na kandidátce Naděje v Brně. V evropských volbách v roce 2004 kandidovala tato strana v rámci neúspěšné koalice Unie liberálních demokratů (LiRA, CZ, ODA, US-Deu).

zdroj:--------------------------------
J. Malíř, P. Marek a kolektiv: Politické strany, vývoj politických stran a hnutí v českých zemích a Československu 1861-2004, Doplněk 2005