Volby Home English

ODjinud: Sjezd SZ

28. 7. 2005 - čtk

PRAHA 28. července (ČTK) - Vedení Strany zelených vyhovělo žádosti krajských organizací a svolalo na 24.-25.9. mimořádný sjezd strany do Pardubic. Největší šanci stát se novým předsedou má podle počtu nominací Martin Bursík. Svolání sjezdu podpořilo již osm ze 14 krajských organizací, přičemž podle stanov k tomu stačí žádost šesti organizací. ČTK to dnes řekl místop. strany Petr Štěpánek.

Současný předseda Jan Beránek zatím nemá nominaci ani od jedné krajské organizace. Část členské základny je totiž přesvědčena, že není schopen stranu vést. Jeho stanovisko se dnes ČTK nepodařilo získat.

Mimořádný sjezd je vyústění nespokojenosti některých Zelených se situací ve straně a se způsobem jejího řízení. Sjezd podpořilo zatím osm krajských organizací - z Ústeckého, Pardubického, Jihomoravského, Jihočeského, Karlovarského, Zlínského a Středočeského kraje a z kraje Vysočina.

Zhruba 200 delegátů zvolí na sjezdu nové sedmičlenné předsednictvo a další orgány strany. Na 10. září se do Prahy plánuje konference, jejímž cílem bude příprava na příští parlamentní volby. Zelení se na jaře rozhodli, že budou kandidovat samostatně.

Zelení nemají zástupce ve sněmovně, v listopadových volbách ale uspěl jejich kandidát do Senátu, nestraník Jaromír Štětina. Strana má také zastoupení v brněnském a jihomoravském zastupitelstvu.

Podle dnešního průzkumu společnosti Factum Invenio SZ nyní podporuje 2,5%, což je téměř o polovinu méně, než před dvěma měsíci.

*** *** *** *** *** *** ***
více o situaci ve SZ -zde-