Volby Home English

ref: Zelená fraška

6. 10. 2005 - reflex

Reflex | 6.10.2005 | rubrika: Reportáž | strana: 30 | autor: JAN POTŮČEK

Strana Zelených má (znovu) našlápnuto do Parlamentu. Chce kandidovat sama, nikoli v alianci s malými liberálními stranami (návrh LiRA), jak navrhoval její bývalý předseda Jan Beránek. Nemá zájem o zklamané voliče velkých stran a podle současného šéfa MARTINA BURSÍKA by mohla získat sedm až devět procent hlasů. Moc by mě zajímalo, kolik by jich Zelení dostali, kdyby voliči viděli jejich mimořádný sjezd v Pardubicích.

Boj o koryta, tak mluvili o volebním sjezdu zastánci Patočkova (rozuměj Beránkova) křídla Zelených ještě před tím, než se dvě na smrt rozhádané skupiny delegátů sjely do auly pardubické univerzity, aby tu za jejich asistence proběhl „volební puč“. Sjezd si oficiálně vyžádaly krajské organizace kvůli neakceschopnosti předsednictva.

Ve skutečnosti ho ale svolal exlidovec a Beránkův hlavní ideový odpůrce Martin Bursík. Po loňské porážce při volbě lídra Zelených pro volby do Evropského parlamentu se tento charismatický exministr životního prostředí v Tošovského vládě rozhodl zaútočit přímo na předsednický post.

Zatímco přede dvěma lety, kdy se vedení Zelených ujal Jan Beránek a lidé blízcí šéfredaktoru Literárních novin Jakubovi Patočkovi, neměla žádná jiná frakce šanci, na pardubickém sjezdu byla situace naprosto opačná: navrch měli bursíkovci a patřičně si to užívali.

I člověka neznalého poměrů uvnitř strany překvapilo, že oficiální pozvánku na sjezd nepodepsal předseda, ale pouze první místopředsedkyně strany Dana Kuchtová a kandidát na nového šéfa Zelených Martin Bursík. Novinářům ji rozeslal Bursíkův blízký spolupracovník, brněnský aktivista Svatopluk Bartík. V přiloženém programu se pak zvláště vyjímal bod s názvem „Odstoupení členů předsednictva z funkcí nebo jejich odvolání“.

KDO MLUVÍ ZA SJEZD?

Na mimořádný sjezd Zelených jsem přijel asi tři hodiny po oficiálním zahájení, podle všeho jsem ale o nic nepřišel. Delegáti v zaplněné aule právě hlasovali o tom, kdo povede sjezdové presscentrum. Zda Svatopluk Bartík, který se toho už beztak zhostil (na pozvánce se označil za mluvčího sjezdu), nebo zástupce frakce končícího předsedy Zelených Jana Beránka. V úvahu ještě připadala možnost, že jej povedou oba, případně tři lidé anebo jeden „neutrál“. To není legrace, o tom se fakt vážně hlasovalo. A Bartíkovo bezproblémové vítězství naznačilo, kudy se bude sjezd v následujících hodinách, přes všechny obstrukce naštvaných beránkovců, ubírat.

A tak ačkoli vzduchem létala obvinění z nelegitimnosti sjezdu (základní organizace prý nedostaly včas pozvánky a přišly jim jen e-mailem, ale v kratší lhůtě než patnáct dní před termínem sjezdu, jak o tom hovoří stanovy strany), o příliš velkých nákladech spojených s pronájmem auly, vnitrostranickém puči, cenzuře oficiálních internetových stránek Zelených (webmaster Janu Beránkovi opakovaně mazal jeho předvolební projev) či neférovém přístupu k novinářům (jimž se do ruky dostávaly pouze materiály od bursíkovců), výsledek byl předem dán:
Beránek jako předseda končí a vystřídá ho Bursík. Ve vzduchu visela jiná otázka: Jak se zachová Beránek a jeho blízcí? Opustí stranu, jak se o tom mluví v kuloárech, a založí nové hnutí? Dojde k dalšímu zbytečnému štěpení?

Beránek se každopádně nedal lacino. „Za mého vedení se strana dostala z dluhů, zaznamenali jsme historický úspěch v podobě jednoho mandátu v Senátu a dalších dvou mandátů v zastupitelstvu Jihomoravského kraje, zvýšilo se povědomí o straně a preference stouply na tři až čtyři a půl procenta,“ shrnul ve zprávě sjezdu, načež Patočkův člověk, Matěj Stropnický, redaktor Literárních novin, navrhl hlasovat o tom, aby se žádné předsednictvo neodvolávalo, anžto jeho mandát stejně platí až do příštího září, a jak je vidět, pracuje dobře. Návrh nebyl přijat. Podle očekávání. Ale aspoň se zdrželo jednání.

KONČÍM DISKUSI

„Mám procedurální připomínku,“ ozval se z hloučku jadrných delegátů odkudsi ze severních Čech řádně naštvaný beránkovec.
„Procedurální připomínka v diskusi podle jednacího řádu sjezdu neexistuje,“ odbyl ho řídící schůze.
„Tak mám technickou,“ nenechal se odbýt delegát.
„Technická taky neexistuje.“ Odkudsi se ozval smích, ale to už zbrunátnělý padesátník vyskočil ze sedátka a z plných plic zařval směrem ke stolku pracovního předsednictva: „Prasata!“

Rozčilení bylo na místě. Jestliže beránkovci chtěli většinu delegátů přesvědčit o tom, že výměna vedení Zelených skutečně není potřeba, a hlásili se do diskuse ke každému bodu jednání, bursíkovci se jim snažili debatu všemožně znepříjemnit. Stalo se, že předsedající otevřel diskusi a hned první přihlášený podal návrh na její ukončení, který bursíkovci pohodlnou většinou schválili.

Kvůli vzájemnému handrkování nabral sjezd jenom v sobotu osmihodinový skluz, do něhož Svatopluk Bartík roznášel mimořádná vydání stranického bulletinu „21“, která se strefovala do Beránka a glosovala jeho projev ještě před tím, než ho přednesl.

Podobné faux pas se Bartíkovu presscentru podařilo i později večer, při volbě nového předsedy Zelených. Všeobecně se předpokládalo, že jediným kandidátem bude Martin Bursík, tomu se ale na poslední chvíli postavil řadový člen strany Karel Helman. Ve chvíli, kdy oba kandidáti pronášeli svou předvolební řeč, novináři dostávali tiskovou zprávu, že jediným kandidátem na předsedu Zelených je Bursík. Může se to zdát jako nepodstatný detail, ale svědčí o naprostém přesvědčení bursíkovců, že sjezd pojede po předem vytyčených kolejích. Nejel.

PROČ ODVOLÁVAT?

„Může mi někdo říct, proč vlastně máme odvolávat předsednictvo, když jeho funkční období končí až příští rok v září?“ Tuhle otázku položilo hned několik delegátů, vesměs příznivců končícího předsedy Beránka. Pan Červenka ze základní organizace Zelených ve Zdicích se zeptal ještě přesněji. Proč někteří členové vedení odstoupí nebo se nechají odvolat, a potom chtějí kandidovat do nového předsednictva?

„Když odstoupím, tak odstoupím. Ale nehrnu se do tý funkce znova.“ To se netýkalo jen Bursíka, ale i místopředsedů - Dany Kuchtové, Petra Štěpánka a dalších. Proč? Přece proto, že v novém předsednictvu už nebude ani jeden beránkovec. To byl jediný důvod mimořádného sjezdu strany a k němu Zelení po sobotním nočním martyriu taky došli.

„Po volbě předsedy bude krátká tisková konference,“ upozornil mě krátce před jedenáctou hodinou večer Svatopluk Bartík. Ostatní kolegové novináři to už vzdali, podle programu se mělo volit už v půl třetí odpoledne. Začínala debata nad kandidáty, ke každému se přihlásilo asi deset diskutujících. Potichu jsem se vypařil.

Dvacet minut po půlnoci vyšla v ČTK zpráva, že drtivou většinou hlasů zvítězil Martin Bursík. Jan Beránek oproti očekávání stranu neopustil a zůstane v ní jako představitel vnitřní opozice. Hrstka nespokojených delegátů vystoupila ze strany a druhý den v Hradci Králové založila přípravný výbor politického hnutí Zelení. „Na značku Zelení nemají právo, je to náš brand,“ řekl mi ještě v sobotu večer Svatopluk Bartík. „Když ji použijí, zažalujeme je.“

Nepochybuji o tom, že Martin Bursík bude lepším předsedou Zelených než Jan Beránek. Způsob, jakým převzal vedení strany, se ale nijak neliší od chování bývalého šéfa strany a jeho spolupracovníka Jakuba Patočky.

-Beránek vs Kuchtová- situace v SZ