Volby Home English

Hamerský: Základna ať je na jižní Moravě

23. 5. 2006 - rovnost


Rovnost - Brněnský deník | 23.5.2006 | rubrika: Brno a okolí | strana: 5 |
autor: FILIP SUŠANKA

Koaliční vojska by mohla být ve vojenských městech

Předvolební boj finišuje a jednotlivé strany přicházejí s neobvyklými nápady. Milan Hamerský z Liberální reformní strany oprášil svou starou myšlenku na vybudování základny amerických vojáků v České republice. Jako vhodná místa navrhl některá jihomoravská města s vojenskou historií.

Jižní Morava * Po návsi pochoduje ve vzorném zástupu vojenská jednotka, v rukou samopaly, na hlavách barety. Až poté, co se ozve cizí povel, si kolemjdoucí všimnou, že na ramenou vojáků nejsou české vlajky.
Tak by to mohlo vypadat, alespoň podle politiků, kteří stále nevzdávají myšlenku na vznik základny koaličních vojsk na našem území. Mezi nejhorlivější zastánce patří Milan Hamerský z Liberální reformní strany. "Beru to hlavně jako otázku prestiže. Pomohlo by nám to mezinárodně i ekonomicky a Spojené státy by na nás přestaly hledět jako na druhořadého spojence," myslí si Hamerský. Podle něj není tento plán vůbec utopický.
Americký deník The New York Times totiž nedávno přišel se zprávou, že odborníci z Pentagonu jednají se svými východoevropskými protějšky o možném umístění protiraketové základny.
Informaci potvrdil mluvčí ministra obrany Andrej Čírtek. "Na toto téma už několik let jednají experti z amerického a našeho ministerstva obrany. Zatím však není na světě žádný konkrétní návrh. Proto ještě nemůžeme mluvit o případných kladech a záporech," uvedl o možném příchodu stálé vojenské jednotky do České republiky Čírtek.
Hamerský už teď spekuluje o možném umístění základny. "Mohla by být v nějakém tradičním vojenském městě: Vyškově nebo Mikulově. Záleželo by na typu jednotek," navrhl Hamerský. Vyškovský starosta Petr Hájek ale jeho nadšení nesdílí. "U nás teď sídlí velká posádka, která s námi dobře spolupracuje. Doufám tedy, že je to jen nějaká zmínka a ne fakt. Stačí nám to, co tu máme. Žádná strategická základna není potřeba," odmítl plány na příliv nových vojáků starosta Hájek.
Ani lidé ze jmenovaných měst nápad nepřivítali. "Nevím, zda by to přineslo něco dobrého. Jenom bychom na sebe upozornili teroristy, kteří Američany nemají moc v lásce," vyjádřil své obavy například Pavel Konečný z Mikulova. I jeho slovo bude mít v konečném rozhodnutí velkou váhu. "Pokud by žádost o zřízení základny od spojenců nakonec přece jen přišla, museli by se k ní vyjádřit nejen vojenští odborníci, ale hlavně politici napříč všemi stranami. Navíc by s příchodem vojáků musela souhlasit i většina lidí," dodal mluvčí Čírtek.

další texty:
31.3., Rovnost -Vojenská základna USA by nám prospěla-
30.3.06,LN -Základna USA v Česku je v našem zájmu-