Volby Home English

Deník: Pohádka o utajeném spisu

15. 8. 2007 - denik

Při čtení pátečního Brněnského Deníku jsem na osmé straně, kde mohou znít názory čtenářů, ať již jsou jakékoliv, začal nevěřícně kroutit hlavou. Pan Milan Hamerský (-Svůdná lehkost utajování, Rovnost 3.8.07-) se pouští do své vlastní koalice "z vyššího principu mravního".

Některé formulace jsou, slušně řečeno, nepravdy. Bohužel se však týkají dosti závažného tématu, kterým je analýza polohy budoucího brněnského nádraží. Analýza vypracovaná renomovanou firmou, analýza napsaná na několika stech listech papíru, složitá analýza složitého problému, ale analýza, kde některé věci chybí nebojsou chybně zpracovány. Analýza plná faktů, ale částečně nehotová.

A položení faktů na veřejný stůl se prý odkládá na neurčito. Tvrdí pan Hamerský. To je evidentní nepravda první. Průhlednost projednávání a seznamování se s materiály je stanovena dokonce datem, veřejně známým, publikovaným v médiích. Připomínky k analýze mají být vypořádány do 27. srpna letošního roku, a to zpracovatelem, tedy firmou CityPlan. Následně bude vše zveřejněno.

Další nesmysl je, že magistrát utajuje. To může například znamenat, že čtenář bloudí v představách dlouhými a temnými chodbami magistrátu, plnými zavřených dveří, za nimiž se tajně skrývají tajuplní úředníci, kteří střeží patnácticentimetrový tlustospis analýzy. To je námět na scénář, ale pravda to není. Skutečnost je taková, že vedení města, tady ne žádní skrytí agenti, nezveřejňuje polotovar, za což lze v této chvíli analýzu označit. Rozbor problému polohy nádraží prostě není hotov.

Ve svém článku pisatel pokračuje v originálním vidění světa a zahrnuje čtenáře textovými perličkami. Kdo prý je město? A ptá se přes článek v Deníku mne, primátora statutárního města. Pro jistotu jsem se zpětně podíval do svého diáře, ne opravdu jsem s tímto pánem nemluvil, nemám ani jsem neměl žádnou schůzku s Hamerským a on o ni ani nežádal.

Ovšem otázku položenou takto, přes média, chápu jako výzvu. Dobře, to bych vydržel, ale že si tento pán bere téměř čtyři sta tisíc Brňanů jako rukojmí a navíc za ně mluví, to je nehoráznost.

Myslím, že radní se neschovávají za úředníky, to je druhá nepravda, ale ani moudře neposuzují, které připomínky zašlou, či nezašlou. Skutečnost je prozaická, Rada města Brna na svém zasedání rozhodla o zaslání všech připomínek, které město Brno bude mít k dispozici.

Pan Hamerský se heroicky rozmachuje a brněnské radní pěkně kráká za pačesy a otlouká jim o hlavy zákon o svobodném přístupu k informacím. Myslím, že v Brně neexistuje občan, který by nedostal na svůj požadavek na informace od MMB odpověď.

Pane Hamerský, chci Vás upozornit, že je srpen 2007 a stávající vedení města se snaží o rychlou, ale nezkreslenou informovanost všech obyvatel Brna. Za těch několik nepravd, které jste zveřejnil, by stačilo říci promiňte. Jestli na to ovšem máte odvahu.

R.Onderka je primátorem statutárního města Brna