Volby Home English

Populismus Antitunelářů/snked, čssd

13. 3. 2006 - lira


TZ LiRA/LiberálovéČR
Liberální reformní strana
aktuální stanoviska
===============


>>k 13.3.06
Populismus Antitunelářů/snked, čssd
>Liberálové podporují přijetí nového trestního zákona. Nový trestní zákon je velmi kvalitní normou a občané ČR si ji zaslouží.
>Vyřazení § lidově řečeno o tunelování poslanci, jen ukazuje na nízkou kvalitu jejich práce. Jeho vypuštění ze zákona byla chyba a je jasné kdo je za to zodpovědný -Marek Benda z ODS! Chybu lze napravit bez zamítnutí zákona, např. tak jak navrhuje ministr spravedlnosti, novelou.
>Účelově mediálně vyvolaná histerie -Amnestie pro tuneláře- zdatně uchopená SNKED ohrožuje přijetí nového trestního zákona. ČSSD se svojí chybou dostala pod tlak médií, jako silná strana by ho měla ustát bez obětování tak důlěžité normy jako je trestní zákon!
>Sporná místa budou diskutována ještě mnoho let, stejně bude nutné na základě podnětů z praxe udělat za několik let (snad promyšlenou) úpravu.


>>k 6.3.06
Mladí liberálové začali kampaň plakáty -Jistoty???-
>Liberálové přes rok neúspěšně usilovali o vytvoření liberálně-zeleného bloku schopného s konzervativci z ODS a KDU vytvořit reformní vládu. Absence strategického uvažování a vůdcovství "generálů" 0,6% stran nás donutila postavit se na startovní čáru sami za sebe. Od pondělí prezentujeme v brněnské dopravě náš první plakát vymezující nás od ČSSD-ODS-KDU. Do tří týdnů představíme druhý plakát s programovými prioritami ML.
>MLADÍ LIBERÁLOVÉ (LiRA) jdou vlastní cestou.

Ostuda ČT
/OVM SPECIÁL z kraje Praha/
>Liberálové považují za skandální pokračující praxi volebních pořadů. Všeříkající ilustrací je strav, kdy v Praze má KDU jednoho zastupitele a SZ dokonce žádného, přesto jsou pozváni do TVdiskuze, a ne SNKed se 17! zastupiteli.
> Zítra zašleme Radě ČT otevřený dopis, aby zasáhla a OVMS byl upraven minimálně do podoby pořadu z roku 2002 "Bez imunity", tedy, aby k "vyvoleným" byly vylosování zástupci ještě dvou kandidátek.
> Liberálové budou mít ve svém volebním programu zrušení koncesionářského poplatků na "poslaneckou" TV a rádio.

Poslanci - přijmněte nový trestní zákon
/Amnestie tunelářům (mítink SNKed)/
> Liberálové podporují přijetí nového trestního zákoníku a přehlasování zamítnutí zákona senátory ODS-KSČM-Nez. M.Bendou (ODS) navržené vyřazení § o zneužití informací v obchodním styku je skandální. Lze je spolu s dalšími chybami, např. nejasným § o eutanázii, odstranit pozdější novelou, protože zákon má vstoupit v účinnost 1.1.2007.
> Jednání SNKed ohrožuje přijetí zákona jako celku. Navíc si téma "vypůjčili" od senátorů Klubu otevřené demokracie.


>>k 24.2.06
Vyvadil MUSÍ JÍT
> Náměstsko-soudce Jiří Vyvadil musí odejít nejen z ministerstva ale i z justice. Už umístění soudce do exekutívy bylo skandální. Jeho další činnost jen potvrdila, že JV nemá předpoklady pro výkon soudcovské či náměstkovské funkce. JV je další z personálních ostud ČSSD.

27.2. rozhodneme volby
> Liberálové z LiRA v pondělí 27.2. rozhodnou zda se voleb zúčastní sami či zda příjmou nabídku nezávislých z SNKED. Předpokládáme, že po jednání vedení nezávislých v pá-so, v neděli obdržíme nabídku k jednání. Tu buď obdržíme a příjmeme nebo půjdeme do voleb sami.

ČT - politické diskuze
> ČT připravila seriál 14 krajských diskuzí. To co zatím víme, považujeme za typický projev "veřejnoprávnosti". První diskuze v Karlovarském kraji - kde se přiděluje jen pět poslaneckých míst. Dnes je mají jen ČSSD, KSČM a ODS. Diskuze v ČT se mají účastit navíc KDU a SZ, kteří společně získali v krajských volbách 5,12%. ED získali sami přes 6,15% (SNK-4,20) a mezi pozvanými nejsou ani SNKED.
> Není jasné proč ČT jede do regionů, když neumožní prezentaci relevantních regionálních politických sil (např. na JM mají Liberálové z LiRA senátora a krajského zastupitele).

>>k 17.2.06
SZ 5,6% - šance na úspěch
> Přiblížení se SZ k 5% nás nepřekvapilo. Byla to LiRA kdo 2.2.2005 představil projekt Liberálně zelená alternativa -LíZA 2006-2008- .
>Od čelných zástupců ED, US i ODA se nám dostalo výsměchu.
>Média (i údajně liberální), kromě Práva, projekt ignorovala. Dnes se potvrzuje, že spolupráce mohla být účelná.
>Podle našich analýz stojí za současnou podporou SZ krátkodobý příklon 2% mladších voličů ČSSD nespokojených s pistolnickým stylem tria Paroubek-Rath-Jandák.
>Pokud si SZ podporu udrží, mají šanci získat nově 1-4% liberálních (neODSáckých)voličů čekajících co a zda vůbec něco předvede SNKED.
> Slabinou SZ je tradiční "vlažnost" k pravidlům (např. jeden z krajských lídrů byl zvolen v rozporu se stanovami).

US-DEU jde sama ke svému konci
> Rozhodnutí unionistů nás nepřekvapuje. Bylo jasné, že jednání s SNKED nedopadne dohodou pro dramaticky odlišné hodnocení vzájemné síly a osobní animozity.
>Taktéž bylo jasné, že unionisté nezopakují postoj ODA, které v roce 1998 nekandidovala a tak vůbec umožnila etablování US.
>Otázkou je zda unionisté získají aspoň 1,5% k zisku státního příspěvku za hlasy. Každopádně unionisté politicky končí - aktiva dnes/aktiva po podzimních volbách (3ministři, 9poslanců, 8senátorů, 8krajských zastupitelů/2senátoři-nestraníci, 8krajských zatupitelů-někteří už vystoupili či přešli jinam)

Liberalizace služeb v EU
> Nedůsledné rozhodnutí poslanců EP (socialistů-konzervativců) nás nepřekvapilo. Levicový/regulační populismus opět předvedl jak si představuje sociálně tžní hospodářství.
>Těší nás, postoj liberální frakce ELDR k níž se hlásíme - A.Lambsdorff /FDP -Odborová koalice strachu vyhrála- .

>>k 13.2.06
volby do sněmovny
Liberálové pokračují:
a) v přípravách na samostatný postup (program 3+6)
b) v jednáních s SNK ED

zákoník práce
Liberálové nepodporují schválený návrh a prostřednictvím spřátelených senátorů z -KOD- navrhneme v senátu jeho zamítnutí.

NBU - je ostudou ČSSD, zrušit
a) Podporujeme návrh na vybudování nového NBU na "zelené louce". Dostupné informace i názory odborníků potvrzují, že nejlepším řešením neudržitelné situace v NBU je vytvoření nového úřadu bez kontinuity se stávajícím NBU.
b) Kontrolní pravomoc nad NBU má premiér, v této roli zástupci ČSSD selhali - všichni

registrované partnerství
Liberálové s mírnými rozpaky (danými obsahem normy) podporují přijetí zákona o registrovaném partnerství. Respektujeme však názor prezidenta nesouhlasit s normou, některé jeho argumenty jsou racionální. Je teď na poslancích, zda zákon vstoupí v platnost.

Brno - KDU-ODS škodí dětem (gymnázium M.Lercha)
Vítáme, že krajští radní KDU-ODS změnili svoje původní stanovisko a zatím umožnili otevření jedné třídy na osmiletém gymnáziu M.Lercha.
Jako špatný vtip bereme, že změnu rozhodnutí způsobilo stanovisko velvyslanectví Německa, a ne předchozí mnohatýdenní kampaň rodičů (24oo podpisů), odborníků (Zlatuška), rektorů brněnských VŠ.

>>k 26.1.06
volný prodej léků (návrh Rátha)
LiRA vítá návrh na omezení monopolu a posílení práv spotřebitelů

>>k 25.1.06
zákon o střetu zájmů (schválili poslanci)
LiRA vítá jeho přijetí zákona poslanci, byť mnohá jeho ustanovení jsou nedokonalá. Každopádně je to správný krok na cestě ke společnosti, kde to jde i "bez obálek".
Ve volebním programu LiRA navrhneme další protikorupční nástroje.

trestní zákon (projednají senátoři)
Přes několik problematických ustanovení, doporučujeme senátorům jeho přijetí. Nový trestní zákon je moderní normou výrazně zlepšující dosavadní právní stav. Až praxe ukáže, kde bude třeba přistoupit ke korekcím.

zákon o registovaném partnerství (projednají senátoři)
LiRA ve shodě se senátorem Jiřím Zlatuškou (nestraník za LiRA) doporučuje senátorům přijetí této normy. I když zastáváme názor, že by tato oblast měla být upravena soukromoprávně. Podporujeme návrh, aby zákon o registrovaném partnerství nebyl vázán pouze na soužití osob "stejného pohlaví", ale byl šíře uplatnitelný i pro jiné vztahy dvou osob (ala Francie).

>>k 24.1.06
kauza Lety
1) LiRA oceňuje krok senátora Schwarzenberka
2) LiRA respektuje právo NS vyjadřovat své (dle nás pochybné) názory
3) LiRA žádá policejní složky, aby jasně rozlišovaly mezi porušováním zákonů -ničení cizí věci, oznamovací povinnost, atd. od práva na vyjádření názorů, které nejsou výzvou k porušení zákona