Volby Home English

Podporujeme K.Schwarzenberga

28. 12. 2006 - lira

TZ LiRA/LiberálovéČR
Liberální reformní strany
ke kritice pana Klause proti Karlu Schwarzenbergovi (KS)
==================================


Podle pana Klause v -MFD28.12.- :
-KS nežil v ČR dostatečně dlouho a může být loajální i vůči dalším zemím (Rakousko, Švýcarsko). Dokonce je to možná zakuklený evropan.
-KS "přichází z okraje politické scény". Je navržen stranou s extrémními postoji.

Pan Klaus dobře ví, že:
a) v našich vládách se od revoluce vystřídalo několik ministrů s cizým občanstvím (Zieleniec, Tigrid) a na postu ministra zahraničí jsme už měli i nestraníky. Žádnou újmu to nepřineslo.
b) KS není žádný radikál, ale umírněný liberál s mimořádným rozhledem a mezinárodními vazbami
c) např. v SRN je post ministra zahraničí tradičně v rukou menší koaliční strany -liberálů, zelených

LiRA považuje atak pana Klause za nedůstojný prezidenta republiky. Klaus dobře ví, že tento spor prohraje, protože Topolánek ani Bursík nemohou ustoupit. Klausovi však jde o jiné věci, o oslabení vznikající vlády a pozice Topolánka v ODS a o udržení podpory "národně-socialisticky" smýšlející většiny české populace. Tyto důvody považujeme za ubohé.

KS se těší důvěře liberálů. Jeho kandidatura je pro nás překvapením, nutno říci, že příjemným. Chceme věřit, že bude úspěšný.

LiRA oceňuje schopnost předsedy SZ lovit v liberálním revíru. Přesně to vyjádřil J.Zahradil -navržení KS může získat bývalé voliče ODA-US-SNKED pro zelené. Personální nouzí trpí všechny strany a SZ není vyjímkou, nejviditelnějším senátním kandidátem SZ z 19 navžených byl MUDr. Klener, který s nimi neměl nic společného, dva hlavní lídři a strůjci úspěchu SZ do sněmovny Bursík (exOH) a Pávek (exODA, exSOS) jsou zelení liberálové.

Pro uchování historické paměti připomínáme:
1) KS kandidoval do Evropského parlamentu v roce 2002 za Unii liberálních demokratů (LiRA-CZ-ODA-US) na 11 místě, když se neúspěšně (díky J.Hadravovi a US) ucházel o post lídra kandidátky proti H.Rögnerové, které bylo málo být dvojka za Zieleniecem
2) když LiRA přišla v únoru 2005 s návrhem volební spolupráce liberálů, zelených a nezávislých (především odpadlící z ODS -US, ED) -Liberální-zelená-alternativa/LíZA, byla velká většina, včetně KS, k návrhu odmítavá,

např. kandidátský projev M.Bursíka na předsedu SZ /14.8.2005 -celý text i s reakcí předsedy LiRA-
"Snaha předsedy Beránka vtáhnout do integračních snah liberálů i Zelené je překvapivá, na první pohled nedává smysl, a ohrožuje věrohodnost Strany zelených. Kdo má chuť vysvětlovat, co má společného Zieleniec, Kasl, Marvanová či Hamerský se Stranou zelených?"
-aktualizovaná reakce M.Hamerského: liberálové (LiRA) mají se SZ společný senátní klub (KOD), na jižní Moravě klub zastupitelů (Zelenápro Moravu), sedíme spolu v koalici v Brně