Volby Home English

Bude Zlatuška ministrem školství?

21. 11. 2007 - monitor

TZ Liberální reformní strany
k vyjádření místopředsedkyně SZ k LiRA:

Kuchtová však s dosazením Zlatušky nesouhlasí. Vadí jí jeho spolupráce s Liberální reformní stranou. S tou se zelení v názorech rozcházejí.

OBECNĚ

1/ Liberálové považují vyjádření místopředsedkyně SZ D.Kuchtové směrem k LiRA za úmyslně zavádějí, snažící se zakrýt spor u zelených.
2/ Liberálové nepodepsali koaliční smlouvu a jsou k současné konzervativní koalici v opozici. Kroky vlády si zaslouží liberální oponenturu, i když několik ministrů (i za SZ) má náš respekt, vláda jako celek je slabá a naši podporu nemá.
3/ Liberály mrzí neustále potměšilé útoky řady představitelů SZ na LiRA. SZ na spolupráci s LiRA vždy získala (politicky i finančně), když jí odmítla (volby do PSP 2006, senátní podpora M.Vlašínovi v Brně 2006) ztratila. Argumenty pro vhodnost spolupráce vyvracející tradované omyly najdete v -otevřeném dopise- z 9.9.2005 M.Hamerského M.Bursíkovi.
Liberálové přejí kolegům z SZ, aby vybrali kompetentního kandidáta na post ministra školství, nebude to totiž ministr SZ, ale ČR!
__________

KONKRÉTNĚ

a) Liberální reformní strana má samostatný liberální program (Volby06) a z něj vycházející názory a postoje, bylo by s podivem, kdyby se plně shodovaly s názory SZ (jejíž povolební politika vykazuje velkou míru sebe-hledání)
b) LiRA navrhla SZ již v únoru 2005 volební spolupráci (LíZA -Liberálně zelená alternativa), kdyby ji Bursík a spol. chybně neodmítli, tak konzervativní vládní koalici posílili liberálové na více než 100 regulérních poslanců a klub "SZ-Liberálové" na více než šest poslanců!
c) Jiří Zlatuška nebyl a není členem naší (žádné) strany a jeho spolupráce s LiRA je velmi volná v oblastech kde se shodujeme, vzdělání, protikorupčních aktivity, spolupráce menších středových subjektů, např.
-volební projekt Brno2006-Tým J.Zlatušky -jen díky němu má SZ náměstka primátora v Brně
-krajská kandidátka Zelená pro Moravu (LiRA+SZ) 2004 -jen díky LiRA má SZ dva krajské zastupitele na JM (další už má pouze v Praze ! )
-J.Zlatuška již věřejně deklaroval zájem obhajovat mandát v roce 2008 opět s naší podporou jako nestraník

___________

Bursík a Kuchtová spolu bojují o ministra školství
Hospodářské noviny | 21.11.2007 | Benešová

Proč zeleným trvá už sedm týdnů hledání nového ministra školství? Protože ho vybírá předseda a první místopředseda a na rozdíl od jiných stran to u zelených neznamená, že by si měli rozumět.
Až doposud totiž Martin Bursík s Danou Kuchtovou nenašli společnou řeč. A zřejmě ji ani nenajdou dnes na jednání vedení strany. Zatímco Bursík by raději v ministerském křesle viděl hlavně odborníka a případně i nestraníka, bývalá ministryně školství trvá na svém: měl by to být někdo ze zelených. Přitom už příští týden chce premiér Mirek Topolánek znát definitivně odpověď.

Pět jmen, velké spory

Bursík a Kuchtová nyní rozdělují stranu více než kdy předtím. Šéfa strany podporuje spíše předsednictvo a poslanecký klub strany, bývalá ministryně školství má více zastánců v republikové radě.
Ta už také doporučila pět jmen na ministra školství, kterými by se vedení dnes mělo zabývat. Jde o poslankyni Olgu Zubovou, zastupitelku Prahy Evu Tylovou, předsedu moravskoslezské organizace Vladislava Kovala, středočeského zeleného Jaroslava Staňka a člena předsednictva strany Martina Tichého. >Vím i od vedení strany, že bych z těchto lidí měla mít největší šance na zvolení,< říká Olga Zubová, bývalá středoškolská učitelka.
Tu také na funkci ministryně doporučil tým zelených, složený z členů předsednictva a republikové rady, který měl v posledních týdnech na starosti výběr ministra.

Bursík versus strana

Stále je však ještě možnost, že by zelení mohli nakonec zvolit někoho z nestraníků. Podle informací HN je totiž stále ve hře o křeslo ministra senátor Jiří Zlatuška, bývalý rektor Masarykovy univerzity. >Nikdo mě ale neoslovil, nemám k tomu co říci,< podotkl včera Zlatuška. Právě on by se ale líbil Bursíkovi, stejně jako premiérovi Topolánkovi, který už dříve prvního vybraného kandidáta zelených, Dušana Lužného, opakovaně odmítl. Mimo jiné i proto, že byl členem týmu bývalé ministryně školství Kuchtové, která podle něj nezvládla personální politiku úřadu ani přípravu evropských programů. Kuchtová však s dosazením Zlatušky nesouhlasí. Vadí jí jeho spolupráce s Liberální reformní stranou. >S tou se zelení v názorech rozcházejí. Navíc máme jako strana dostatek odborníků, tak nechápu, proč bychom měli hledat jinde. A její názor prý začíná přesvědčovat stále více zelených. >Tento hlas převažuje. Nestraníka hledá už jen předseda,< podotýká Martin Tichý. Bursík to však vidí jinak. >Dana situaci zkomplikovala. Kdyby nebylo jejího rozhodnutí, že si silou prosadí v republikové radě jediného kandidáta (Lužného, pozn. red.), tak bychom situaci mohli řešit daleko elegantněji,< otevřeně řekl již dříve v Rádiu Impuls.

Změny na ministerstvu

Kuchtová navíc včera Bursíka, který nyní dočasně vede školský úřad, kritizovala za to, že odvolal Martina Tichého z pozice náměstka na ministerstvu školství. Toho Kuchtová jmenovala krátce před svým odchodem.
Podle Bursíka však nezvládl evropské fondy za 130 miliard. Navíc podle něj nezrušil pro ministerstvo nevýhodné externí smlouvy. Interní audit, který si nechal Bursík provést, prý ukázal, že 14 z 15 smluv za 1,3 milionu korun bylo v září a říjnu uzavřeno v rozporu s vnitřními předpisy ministerstva. Některé dokumenty byly například antidatované.

________________

Na ministerstvu školství pokračují čistky
Lidové noviny | 21.11.2007 | DOLANSKÝ

PRAHA Z ministerstva školství včera odešel další náměstek. Šéf zelených Martin Bursík, který je momentálně pověřený vedením ministerstva, odvolal náměstka pro evropské fondy a svého stranického kolegu Martina Tichého. "Uvedl jsem kompetence do původní podoby, ubude tak jeden post náměstka," vysvětlil Bursík důvod odvolání.
To ale Tichý příliš nechápe. "Nedávno předseda Bursík prohlásil, že z ministerstva musí odejít každý, kdo byl spojený s bývalou ministryní Danou Kuchtovou, a v tom já vidím jediný důvod svého odchodu," krčí rameny exnáměstek a místopředseda strany Zelených Tichý. Jiný důvod si prý sám nedokáže představit. "Z hlediska faktických důvodů žádné neexistují," dodal s tím, že chce nyní z ministerstva odejít úplně.
Zelení v těchto dnech hledají náhradu za Danu Kuchtovou. Ta rezignovala před necelými dvěma měsíci kvůli kritice své práce na přípravě evropských operačních programů, jež by měly do Česka v příštích sedmi letech přivést zhruba 130 miliard korun.

Včera přinesl deník Právo informaci, že příštím ministrem školství by se mohl stát senátor Jiří Zlatuška, který kandidoval na kandidátce Liberální reformní strany. Jak Zlatuška, tak i vicepremiér Bursík tuto informaci během včerejška označili za "spekulaci". Zlatuška dodal, že ho zatím nikdo neoslovil.
A co by dělal, kdyby ho někdo oslovil? "Odpověděl bych vicepremiérovi Bursíkovi, kdyby mi dal prvotní nabídku, odpověděl bych premiérovi Topolánkovi, který by patrně byl tím, kdo by mi dal konečnou nabídku," dodal Zlatuška, který je nyní děkanem Fakulty informatiky Masarykovy univerzity.
Že by se Zlatuška stal ministrem, považuje za nereálné také místopředseda strany Tichý. "Máme dostatek vlastních kandidátů," řekl. "Nikdo nám ve straně zatím pana Zlatušku jako kandidáta na ministra nepředstavil. Pokud by se tak stalo, tak si myslím, že by stejně neměl moc velkou šanci. Jeho šance je tak maximálně dvacetiprocentní," dodal Tichý.
Bursík by přesto chtěl mít o příštím ministrovi jasno do konce příštího týdne. Dnešní jednání užšího vedení strany podle něj ale definitivní rozhodnutí nepřinese.
Bursík včera ČTK řekl, že hovořil se zhruba 15 kandidáty. Kolik akademiků nabídku vést resort školství nepřijalo, nechtěl komentovat.

_________________

Bursík: O ministrovi školství zelení nerozhodnou ani ve středu

Zpravodajství ČTK | 20.11.2007 | 12:52 |

Praha 20. listopadu (ČTK) - Vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík chce, aby zelení vybrali nového ministra školství do konce příštího týdne. Středeční jednání užšího vedení strany ale podle něj nepřinese žádné definitivní rozhodnutí, se jménem budoucího ministra hodlá nejdříve seznámit premiéra Mirka Topolánka (ODS). Za spekulace označil informace tom, že se už dohodl s bývalým rektorem Masarykovy univerzity Jiřím Zlatuškou. I ten uvedl, že nabídku nedostal.

ČTK dnes Bursík řekl, že hovořil se zhruba 15 kandidáty. Poznamenal, že hledání mu neulehčilo prosazování Dušana Lužného republikovou radou zelených. Bývalého náměstka odstoupivší ministryně Dany Kuchtové odmítl Topolánek.
"Nyní je situace jednodušší," konstatoval Bursík. Kolik akademiků nabídku vést resort školství nepřijalo, nechtěl komentovat.

Už minulý týden se tým zelených, který má nového ministra vybrat, jako na favoritce z pěti kandidátů doporučených republikovou radou domluvil na poslankyni Olze Zubové. Současně na žádost Bursíka pětice vyjednavačů konstatovala, že bude dál hledat mezi odborníky blízkými straně.

"Na žádném konkrétním jménu jsme se zatím nedohodli," řekl dnes Lužný ČTK s tím, že spekulace o Zlatuškovi proto nemůže potvrdit ani vyvrátit. Jako člen vyjednávací skupiny by si přál, aby ke shodě na budoucím ministrovi došli zelení co nejdřív. "Nevím o tom, že bychom zúžili výběr kandidátů na jednoho, notabene muže a ještě k tomu Zlatušku," komentovala spekulace další vyjednavačka Kuchtová. Za vhodného kandidáta Zlatušku nepovažuje kvůli jeho spolupráci s Liberální reformní stranou.

Zlatuška dnes nechtěl ČTK říci, zda by případnou nabídku přijal, zatím o tom prý ani nepřemýšlí, nehodlá se zabývat spekulacemi. "Odpověděl bych vicepremiérovi (Bursíkovi), kdyby mi dal prvotní nabídku, odpověděl bych premiérovi (Topolánkovi), který by patrně byl tím, kdo by mi dal konečnou nabídku," uvedl politik, který je nyní senátorem, brněnským radním a děkanem Fakulty informatiky Masarykovy univerzity.

O Zlatuškově nominaci se spekuluje od chvíle, kdy Kuchtová oznámila záměr podat demisi, tedy téměř dva měsíce. Senátora podporují zelení z Brna, sympatizanti Kuchtové jsou k němu spíše skeptičtí. Odpůrce má bývalý rektor mezi vládními občanskými demokraty, a to kvůli loňským volbám. Dva zastupitelé za ODS po nich podali na Zlatušku žalobu na ochranu osobnosti kvůli výrokům o údajné korupci na radnici; soud zatím nerozhodl. Už před měsícem nicméně podle neoficiálních informací předseda ODS naznačil, že by Zlatušku mohl akceptovat.

______________

Možný ministr školství Zlatuška má napjaté vztahy s brněnskou ODS

Zpravodajství ČTK | 20.11.2007 |

Praha 20. listopadu (ČTK) - Před pěti lety porazil Jiří Zlatuška (50) na kandidátce Liberální reformní strany (LiRA) v senátních volbách kandidáta ODS. Loni zase i díky jeho uskupení -Brno 2006- (projekt LiRA) odešli občanští demokraté na brněnské radnici po 15 letech do opozice, a to přesto, že ODS v Brně získala nejvíce hlasů. Nyní má nicméně Zlatuška šanci stát se členem kabinetu, který vede Mirek Topolánek (ODS). Podle tisku jej hodlají zelení navrhnout do funkce ministra školství.

Jiří Zlatuška patří k zastáncům otevření vysokých škol všem zájemcům. Univerzity by podle něj měly více spolupracovat s praxí a průmyslem a ačkoliv současná koaliční smlouva nepočítá se školným, Zlatuška jeho zavedení nezavrhuje. "Jsem zastáncem školného... V budoucnu se bez něj kvůli dlouhodobé udržitelnosti systému terciárního vzdělávání neobejdeme," řekl před nedávnem v tisku. Střední školy mají podle Zlatušky stále více připravovat studenty na studium na školách vysokých, na základních školách pochválil přechod od "encyklopedického drilu" k "učení se učit".

O tom, že by někdejší rektor Masarykovy univerzity a současný děkan tamní fakulty informatiky mohl nahradit Danu Kuchtovou v ministerském křesle, se spekulovalo už po její demisi začátkem října. Jihomoravská organizace občanských demokratů ale před měsícem připomněla spor, který se Zlatuškou vede od loňských komunálních voleb. Dva její zastupitelé podali na Zlatušku žalobu na ochranu osobnosti kvůli výrokům o údajné korupci na radnici; soud zatím nerozhodl.

Předseda krajské organizace ODS na jižní Moravě Milan Venclík řekl, že nebude o podpoře Zlatušky vyjednávat, dokud se neomluví za "předvolební i povolební výpady a urážky". Zlatuška ale podotkl, že na jednání s ODS nebyl k omluvě vyzván. Šéf brněnské ODS Pavel Blažek pak dodal, že nominace ministra "záleží výlučně na premiérovi, který buď bude, nebo nebude respektovat zamítavé stanovisko regionální organizace".

Před vstupem do politiky působil Zlatuška, který je uznávaným odborníkem na informatiku, dlouhá léta na brněnské Masarykově univerzitě (MU). Vystudoval informatiku a kybernetiku na tamní přírodovědecké fakultě, působil v univerzitním ústavu výpočetní techniky. V roce 1994 zakládal Fakultu informatiky MU a byl jejím prvním děkanem. V květnu 1995 byl v sedmatřiceti letech jmenován profesorem, o tři roky později se na druhý pokus (kandidoval už v roce 1992) stal rektorem. V čele univerzity strávil Zlatuška dvě funkční období, odešel v roce 2004.

Během Zlatuškova působení v čele Masarykovy univerzity se škola stala jednou z nejdynamičtějších vzdělávacích institucí v zemi. Rostl počet fakult i studentů, rozběhla se stavba nového univerzitního kampusu v Brně-Bohunicích. Celé univerzitní městečko pro 5000 studentů a 500 vysokoškolských pracovníků přijde na více než pět miliard korun a hotové má být příští rok. Na jeho financování se podílí město Brno a stát prostřednictvím úvěru od Evropské investiční banky.

Během pěti let v Senátu působil Zlatuška nejprve ve výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, od loňska je místopředsedou ústavně-právního výboru. Nedávno například předložil zákon, který má umožnit postihnout autory posudků ze znaleckých ústavů za křivé či špatné posudky. Spolu s ostatními členy Klubu otevřené demokracie před pár lety navrhoval rozšířit zákaz propagace komunismu i na názvy politických stran.

Od loňských komunálních voleb v Brně je Zlatuška také členem tamního zastupitelstva a zasedá v radě. Na brněnském magistrátu úzce spolupracuje se Stranou zelených. Společně ještě s KDU-ČSL jsou také v radniční koalici pod vedením ČSSD. Některé ze stěžejních bodů programu (například zrušení přesunu hlavního nádraží) se ale Zlatuškovi prosadit nepodařilo.

Jiří Zlatuška se narodil 15. září 1957 v Brně. Je ženatý, má tři dcery.